Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'de eskimeyen bir "Osmanlı sarayı"

Madaba kentinde yüksek bir tepede zamana meydan okuyan tarihi bina,kültür merkezi olarak hizmet verecek.

Giriş Tarihi: 24.9.2013 16:16
'ün Madaba kentinde hakim bir tepede yer alan Osmanlı sarayı, adeta zamana meydan okuyor.Osmanlı döneminde yönetim merkezi olarak daha sonraki tarihlerde farklı hizmetlerde kullanılan saray, bir süre önce içerisinde müzenin de bulunduğu kültür merkezine dönüştürüldü.

Merkezin yetkilisi Hanna el-Konsol, Ürdün'de Osmanlı devleti döneminden kalan birçok eserin yer aldığını söyledi. Başkent Amman'ın 30
kilometre güneyindeki Madaba ilinde de 19. Yüzyıla ait Osmanlı sarayının bulunduğunu aktaran Konsol, binanın kentin en önemli tarihi eserlerinden biri olduğunu anlattı.

Osmanlı döneminde yönetim merkezi, İngiliz mandasında cezaevi ve sıkıyönetim komuta merkezi gibi kullanılan sarayın, 2008 yılına kadar da Emniyet Genel Merkezi olarak faaliyet gösterdiğini aktaran Konsol, Turizm Bakanlığı'nın Ürdünlü özel bir şirketle işbirliği yaparak 450 metrekare büyüklüğündeki sarayın turizme kazandırıldığını kaydetti.

Kültür merkezinde Madaba kentinin tarihi eserlerin de sergilendiğini belirten Konsol, bakanlığın başlattığı bu kültürel projeyle, zamanında cezaevi ve sıkı yönetim komuta merkezi olarak kullanılan sarayın halkın algılamasındaki "Ürkütücü hava"nın dağıtılarak, "Yüzleri güldüren" kültürel bir atmosfer oluşturulduğunu dile getirdi.

Merkezde ücretsiz sanatsal ve kültürel etkinlikler düzenleneceğini de belirten Konsol, bunun birçok iş fırsatı doğuracağını ifade etti.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ürdün'de eskimeyen bir "Osmanlı sarayı"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN