Türkiye'nin en iyi haber sitesi

, Güneydoğu'nun saklı cennetine turist taşıyacak

Güneydoğu'nun saklı cenneti olarak bilinen Halfeti'de turizm çalışmaları başladı.

Giriş Tarihi: 26.9.2013 16:40
Gaziantep- Halfeti arası lu ulaşım sağlanması planlanıyor. Fırat kıyısına yakın bölgelerde tatil beldeleri kurulması hedeflenirken ilçenin simgesi haline gelen Ulu Cami yeniden yapılacak.

Güneydoğu'nun Bodrum'u olarak adlandırılan eski Halfeti turizmde hak ettiği yere ulaşmak istiyor. Yerli ve yabancı birçok turistin görmek istediği Halfeti, ulaşım nedeniyle hak ettiği turisti ağırlayamıyor. Turizmden hak ettiği pastayı almak için son birkaç yıldır uğraş veren ilçe önemli bir toplantıya ev sahipliği yaptı. İlçe turizmini canlandırmak için arayışa giren yetkililer Halfeti-Gaziantep Fırat Kıyılarının Turizm Destinasyonu Değerlendirme Toplantısı yaptı. İskelede yapılan toplantıda Halfeti için hazırlanan birkaç projenin birleştirilerek güçlü bir projenin ortaya konmasına karar verildi. Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç başkanlığında yapılan toplantıya Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yetkilileri Koordinasyon Valisi Veysel Dalmaz, Halfeti Kaymakamı Mehmet Kekik birçok idareci ve turizmci eşlik etti.

Burada konuşan Vali Celalettin Güvenç, iki ay içerisinde Karacadağ Kalkınma Ajansı ve İpekyol Kalkınma Ajansı arasında hazırlanan Turizm Master Planı, GAP İdaresi Turizm Master Planı, Denizcilik Müsteşarlığının çalışmaları, Şanlıurfa Valiliğinin Halfeti Ulucami ve Savaşan Köyüyle ilgili yapılan tüm projelerin toplanılıp yeni bir projenin hazırlanmasını istedi. İki ay sonra Gaziantep'in mülki amirlerinin de katılacağı kapsamlı bir çalıştay yapılmasını isteyen Güvenç, öncelikli olarak teknelerin yanaşacağı kıyı düzenlemelerinin yapılarak, ulaşım sisteminin kolaylaştırılması gerektiğini söyledi.

Güvenç, "Amacımız Halfeti'nin kıyı yapılarını ayağı kaldırmak, suların arıtılmasını sağlamak, Halfeti'yi ulaşılabilir hale getirmektir. Bunun için yeni kıyı yapılarının oluşturulması, ulaşım yollarının yapılması gerekiyor. Seviyenin yükselmesi için mutlaka arıtma tesislerinin yapılması; Savaşan Köyünün, Çeken Mahallesinin ayağı kaldırılması; bu doğa harikası beldemizin sadece iç turizme değil dünya turizmine de kazandırılması gerekiyor. Zaten üzerinde çalıştığımız projelerimiz var. Öyle zannediyorum ki iki ay içerisinde teknik arkadaşlarımız ulaşım yolları, kıyı yapılarıyla ilgili bir hazırlık çalışması yapacaklar." dedi.


ULU CAMİ SÖKÜLÜP YENİDEN YAPILACAK
Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç Halfeti ile ilgili yapılan çalışmalar arasında yarısı su altında kalan tarihi Ulucami'yi kurtarma projesinin de olduğunu ifade etti. Halfeti'yi dünya çapında bir hazine olarak değerlendiren Güvenç, şu şekilde devam etti: "Bu hazineyi hep birlikte değerlendireceğiz. Ayrıca Halfeti Ulu Caminin projesi hazır, Kaymakamımız Ankara'ya gidiyor. Ulu Cami'nin ayağı kaldırılması lazım. Söküp yeniden yapmayı düşünüyoruz. Bütün bunların hepsini bir araya getirdiğimizde yepyeni bir Halfeti ortaya çıkacaktır."

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın Danışmanı Hamza Taşkeser ise Gizli kalan cenneti dünyaya tanıtmak gerektiğini aktardı. Bunun için burada yapılacak çalışmaların dünya standartlarına uygun olması gerektiğinin altını Çizen Taşkesen, yerel imkanlarla yapılan iskelelerin yıkılıp yenisinin yapılması gerektiğini söyledi. Taşkesen, "Yerel imk'nlarla güzel iskeleler yapılmış. Ancak bunlar standartlara uygun değil. İnsanların can güvenliği açısından uluslararası standartların getirilmesi lazım. Bu anlamda biz, arkadaşlarımızla geldik, bir takım incelemeler yaptık. Buradaki iskelelerin standartlara uygun yapılması için çalışmalar yapacağız. Hem Gaziantep tarafı hem Şanlıurfa tarafı iki ilin koordinesinde her iki taraftaki kıyı yapılarını iskele şeklinde düşünüyoruz. Çünkü burası baraj gölü olduğundan belli dönemlerde seviye farkı düşüp artabiliyor. Buraya sabit bir kıyı yapısı düşünmüyoruz. Yüzer olarak yapacağız iskeleleri. Bununla ilgili çalışmalarımızı tamamlayacağız." ifadelerine yer verdi.

Halfeti'nin daha kolay ulaşılır, Dünyanın cazibe merkezi haline gelmesi için modern araçlarla ulaşımın sağlanması gerektiğini vurguladı. Bu arada yapılan toplantıda Feribot için yapılacak iskelenin Gaziantep tarafında yapılması düşünüldüğü fikri ortaya atılması ilçenin yerel yöneticilerin tepkisine neden oldu. İskele'nin Gaziantep kıyısında yapılması durumunda Halfeti'ye ulaşmak için gelen turistlerin 25 kilometre kat etmesi gerektiğini belirten yerel yöneticiler, bu şekilde yapılan projenin amacına ulaşmayacağını anlattı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Feribot, Güneydoğu'nun saklı cennetine turist taşıyacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN