Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Arap turizmciler çiftleri balayına Uzungöl'e göndermek istiyor

Kültür ve Turizm Bakanlığının Körfez ülkeleriyle turizm ilişkilerini geliştirmek amacıyla ve 'da yaptığı tanıtımlarda Arap turizmcilerin Doğu Karadeniz'i turlarına katmak ve çiftleri balayı için Uzungöl'e göndermek istedikleri belirtildi.

Giriş Tarihi: 27.9.2013 15:55
Doğu Karadeniz'i turlarına eklemek isteyen Arap turizmciler, balayına çıkan çiftleri Uzungöl'e göndermek istiyor.Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım, yaptığı açıklamada, Kültür ve Turizm Bakanlığının Körfez ülkeleriyle Türkiye arasındaki turizm ilişkilerini geliştirmek için ve 'da turizm workshopları düzenlediğini belirtti.

Son yıllarda Doğu Karadeniz'de artan sayısını daha yukarılara çekmek istediklerini belirten Kaldırım, Doğu Karadeniz'in turizm
sektöründen hak ettiği payı almak için turizm odaklı yapılan bu yurt dışı tanıtım çalışmalarına DOKA'nın da katıldığını söyledi.

Kısa süre önce Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğü ile Türkiye'nin Dubai Başkonsolosluğu işbirliğinde gerçekleştirilen ve Dubai'de ilk kez düzenlenen "Türkiye-BAE Seyahat ve Turizm Çalıştayı"na DOKA görevlilerinin de katıldığını ifade eden Kaldırım, çalıştayta Körfez ülkeleri adına en önemli destinasyonlardan biri haline gelen Doğu Karadeniz'e ilişkin sunum yaptıklarını, İigilizce ve Arapça hazırladıkları Doğu Karadeniz ile ilgili tanıtım filmini de gösterme imkanı bulduklarını anlattı.

Kaldırım, Doğu Karadeniz'deki turizm potansiyelinin Arap turizmciler tarafından büyük ilgi gördüğünü, sunumdan sonra önemli turizm seyahat acenteleri, turizm yatırımcıları ve profesyonel turizmcilerle ikili görüşmeler yaptıklarını anlattı.

Bu görüşmelerde bölgenin turizm potansiyelini anlattıklarını ve Arap turizmcilere tanıtım için broşürler, kitapçıklar, içinde Arapça ve İngilizce
tanıtım filmlerinin olduğu CD'ler ile haritalar dağıtıldığını da söyleyen Kaldırım, "Çalıştay ve ikili görüşmelerde Arapların, Doğu Karadeniz'i yakından takip ettiklerini, bu ilginin sonucu olarak Arap turizm seyahat acentelerinin Doğu Karadeniz'i turlarına eklemek istediklerini gördük. Profesyonel turizmcilerin balayına çıkan çiftleri Uzungöl'e göndermek istediklerini öğrendik. Ayrıca bölgemizdeki turizm yatırım olanaklarını değerlendirmek isteyen Arap yatırımcılardan çeşitli talepler aldık" dedi.

DOKA Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım, son yıllarda özellikle Arap turistlerin Doğu Karadeniz'e yoğun ilgi gösterdiğini vurgulayarak, "Bir Arap
deyimine göre insanın mutlu olması için üç şeye ihtiyaç vardır. Bunlar, yeşil, su ve güler yüzdür. Bu üçü bölgemizde fazlasıyla mevcut. Bu güzelliklerin tanıtımını yaparak bölgemizin turizm gelirlerini yükseltmek arzusundayız" diye konuştu.

Turizmde uluslararası platformlarda tanıtım yapılmasının bölge turizmine ciddi katkı yaptığını vurgulayan Kaldırım, özellikle Dubai ve Riyad'taki turizm fuarlarında yapılan tanıtımlarla Doğu Karadeniz'e Orta Doğu'dan gelen turist sayısının yüzde 40-50 arttığını ifade etti.

Kaldırım, tanıtım çalışmalarınının sonucunu kısa sürede görmenin kendilerini memnun ettiğini, bu tür çalışmalara devam edeceklerini sözlerine
ekledi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Arap turizmciler çiftleri balayına Uzungöl'e göndermek istiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN