Türkiye'nin en iyi haber sitesi

gün yüzüne çıkıyor

ÇOMÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aslan: "Böylesi önemli bir yerdeki kazı çalışmalarının kalıcı olması hedeflendiği için Bakanlar Kurulu tarafından kararlı kazı olmasının uygun görülmesi dolayısıyla izin işlemleri bu yönde başlatılmıştır"

Giriş Tarihi: 23.10.2013 10:38
Çanakkale merkeze bağlı Tevfikiye köyü sınırları içinde bulunan 'nde yaklaşık 150 yıldır yürütülen kazıların bu yıla ait bölümü için çalışmalara kısa sürede başlanacak.

Antik kentte 1988 yılından bu yana kazı çalışmalarında görev alan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji
Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Rüstem Aslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2013 yılı kazı çalışmaları başvurusunun, ÇOMÜ adına, geniş ve katılımlı uluslararası bir ekiple gerçekleştirildiğini söyledi.

Bölgenin, yapımı süren Troia Müzesi, çevre düzenlemesi, restorasyon ve koruma çalışmalarıyla öne çıkan önemli bir antik yerleşim alanı olduğunu dile getiren Aslan, "Buradaki çalışmaların, geniş katılımlı uluslarası bir ekip tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı destekleriyle gerçekleştirilmesi planlanmıştır. Böylesi önemli bir yerdeki kazı çalışmalarının kalıcı olması hedeflendiği için Bakanlar Kurulu tarafından kararlı kazı olmasının uygun görülmesi dolayısıyla izin işlemleri bu yönde başlatılmıştır" dedi.

Aslan, izin işlemlerinin kısa bir süre sonra tamamlanmasının ardından kazılara yeniden başlanacağı bilgisini verdi.

İzin sürecinin tamamlanma aşamasına geldiğini anlatan Aslan, "Troia'daki çalışmalar, çevre düzenlemesi, koruma ve restorasyon kapsamında
kesintiye uğramadan devam ettirilecektir" diye konuştu.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Troia Antik Kenti gün yüzüne çıkıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN