Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kalede görüntü kirliliğine son

Giriş Tarihi: 8.11.2013 15:13

Büyükşehir Belediyesi'nin, sokak sağlıklaştırma ve restorasyon projesi kapsamında atık su ve yağmur suyu altyapısını yenilediği 'nde, görüntü kirliği de ortadan kaldırıldı.

Büyükşehir Belediyesi'nin, Sokak Sağlıklaştırma ve Restorasyon Projesi kapsamında atık su ve yağmur suyu altyapısını yenilediği 'nde, görüntü kirliği de ortadan kaldırıldı.

Yüzlerce evi kapsayan restorasyon projesinin yürütüldüğü Kale'de, ilgili kurumlar telefon ve elektrik kablolarını yeraltına aldı. Ankara Kalesi'nde yıllardır büyük şikayet konusu olan ve yayaların neredeyse başına değecek kadar alçaktan giden kabloların yeraltına alınmasıyla görsel kirlilik de yok edilmiş oldu.

Gerçekleştirdiği kazı ve restorasyon projeleriyle Ulus'u Ankara'nın turizm hamlesinde önemli bir noktaya taşımayı hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, bir taraftan Kale'deki tarihi Ankara evlerini restore ederken bir taraftan da kalenin yıllardır köhnemiş atık su ve yağmur suyu altyapısını kısa sürede tamamladı. Büyükşehir Belediyesi Ankara Kalesi'nde 2. ve 3. etaplarda da tarihi evlerin restorasyonu için yeni ihaleler gerçekleştirdi.

ULUS'TA TARİH VE TURİZM ATAĞI
Ulus'ta Tarihi Kent Merkezi Yenileme Alanı Projeleri kapsamında Hacıbayram'da, Hisarpark Caddesi'nde gerçekleştirdiği restorasyon çalışmalarıyla özgün yapının korunmasını sağlayan, Roma dönemine ait Antik Tiyatro'da gerçekleştirdiği kazı çalışmalarıyla birlikte yürüyen restorasyon projesi ile Ankara'nın kayıp tarihini ortaya çıkartan Ankara Büyükşehir Belediyesi, Anadolu Medeniyetleri Müzesi ile bütünleşen ve Ankara turizminde önemli yeri olan Ankara Kalesi'nde de sokak sağlıklaştırma ve restorasyon projeleri sayesinde görsel kirliliği ortadan kaldırıyor.

Büyükşehir Belediyesi, Ankara Valiliği'nin de destek verdiği projelerle zengin bir açık hava müzesi niteliği taşıyan Ankara Kalesi'nde 'Dış Kale' olarak adlandırılan 1. etapta sokak sağlıklaştırma projeleri yapım işi kapsamında 26 adet binanın restorasyonunu tamamladı.
Büyükşehir Belediyesi, Kale'de turistlerin önemli bir ihtiyacı olan Turizm Danışma Ofisi ile birlikte bay-bayan tuvaletleri yapımını da tamamladı. Kale'de son olarak Başkent Doğalgaz tarafından doğalgaz altyapısı kuruldu ve evlere dağıtılmak üzere kılcal bağlantılar hazır hale getirildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kalede görüntü kirliliğine son
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN