Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2012'de 'ya 484 bin turist geldi

İl Genel Meclisi Gençlik Spor ve Turizm Komisyonu Başkanı Çatalzeytin İl Genel Meclisi Üyesi Hüseyin Tolga İnce, 2012 yılında 'ya toplam 484 bin turistin geldiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 11.11.2013 14:51
İnce, İl Genel Meclisi Kasım ayı toplantısında Gençlik Spor ve Turizm Komisyonuna havale edilen 2012-2013 sezonunda 'ya gelen turist sayısı ve sorunları ile turizmdeki doluluk oranının belirlendiği raporu açıkladı. Gençlik Spor ve Turizm Komisyonunun hazırladığı raporu okuyan Komisyon Başkanı Çatalzeytin İl Genel Meclisi Üyesi Hüseyin Tolga İnce, 'Kastamonu'nun tarihi ve kültürel değerleri ile içerisinde av turizmi, kış turizmi, inanç turizmi, eko turizmi, mağara turizmi, yayla turizmi ve dağcılık turizmi gibi turizm çeşitliliğini bünyesinde barındırmaktadır. Kastamonu her mevsim turizme açık olması ile dönem dönem değil her dönem insanların uğrak yeri durumundadır. Yaz aylarında sahillerimiz, ilkbahar ve sonbaharda yaylalarımız ve kültürel varlıklarımız, kışın dağlarımız misafir ağırlamaktadır' dedi.

Son yıllarda Kastamonu'nun kültürel varlıklarının gün yüzüne çıkartılmasıyla inanç ve kültür turizmine olan ilginin daha da fazla arttığını belirten İnce, 'Ilgaz-2 Yurdun Tepe tesisinin devreye girmesiyle de Ilgaz Dağı Kayak merkezinin hak ettiği yeri bulacağı komisyonumuz kanaatidir. İlimiz ve ilçelerimizde gerçekleştirilen festival, anma programları ve şenlik gibi etkinlikler özellikle gurbetteki Kastamonuluyu heyecanlandırmakta onların memleketleri ile olan özlemlerini gidermelerine olanak sağlamaktadır. İlimiz turizm varlıkları Ulusal ve Uluslararası fuar ve organizasyonlarda tanıtılarak Kastamonu'yu bilmeyen kimselere de ulaşılmadır' diye konuştu.

İl genelinde 484 bin yerli ve yabancı turistin Kastamonu'yu ziyaret ettiğini açıklayan İnce, 'Yatırım belgeli 9, işletme belgeli 12, belediye belgeleri 76 ve misafirhaneler 17 adet olmak üzere toplam 114 tesis bulunmaktadır. Tüm bu tesisler 2826 oda ve 6778 yatak sayısıyla hizmet vermektedir. 2012 yılı içerisinde turizm amacıyla konaklayan misafir sayısı yerli 274 bin 427, yabancı 5 bin 374 olmak üzere toplam 279 bin 801 kişidir. Gecelik konaklayan misafir sayısı ise yerli 396 bin 767, yabancı 7 bin 250 olmak üzere toplam 404 bin 17 kişidir. Buna göre Kastamonu'yu toplam 484 bin yerli ve yabancı turist ziyaret etmiştir'

Kastamonu'yu ziyaret eden turistlerin kendilerine gösterilen misafirperverlik konusunda memnun olduklarını dile getirdiklerini ifade eden İnce, 'Ayrıca turistler, işletmelerdeki aksaklıklar konusunda ise sıkıntılar yaşadıklarını ifade etmektedirler. Özellikle asker celp dönemlerinde 1-2 günlük ziyarette bulunan kimseler oda ve yatak sayısının yetersizliğini dile getirmektedirler. Kış aylarında Ilgaz'ı tercih eden misafirlerin büyük kısmı Kastamonu'yu görmeden tatillerini bitirmekte ve yörelerine geri dönmektedirler' şeklinde konuştu.

Kastamonu'nun hak ettiği turizm potansiyeline ulaşması için sorunların ve çözümlerin Valilik öncülüğünde İl Koordinasyon Kurulu toplantılarında sürekli görüşülmesi gerektiğini aktaran İnce, şöyle konuştu: 'Alanında deneyimli turizm işletmecileri, turizm yatırımcıları ve il belediyesi ve ilçe belediyelerini kapsayacak kamuda görevli uzmanlar tarafından bir araya gelinmeli faydalı olacağı kanaatimizdir. Tarihi Kastamonu konaklarının gereken ilgiyi görmediği düşünülmektedir etraflarındaki yeni yapılaşmalar bu görselliğin kaybolmasına sebep olmaktadır. Özellikle merkez ilçe belediyesi sokak iyileştirmesi ve restorasyonu çalışması yaparak tarihi Kastamonu evlerini gün yüzüne çıkartmalı, eski sokak ve eski çarşı yaratılarak turizm amacıyla Kastamonu'ya gelen misafirlerin o tarihi havayı solumaları ve tarihi yaşamaları sağlanmalıdır. Kastamonu turizmi bölgesel değil de havza şeklinde değerlendirildiğinde ve planlandığında daha faydalı olacağı düşünülmektedir.'


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2012'de Kastamonu'ya 484 bin turist geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN