Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'da kaçak rehber denetimi

TUREB Başkan Vekili Ulusoy: "Bundan sonra kaçak rehberlik,belgesiz rehberlik yapanları tespit etmek ve rehberlik standartlarının yükseltilmesi adına düzenli olarak denetimler yapacağız"

Giriş Tarihi: 14.11.2013 11:27
Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden 'da,Turist Rehberleri Birliği (TUREB) tarafından yetkilendirilen görevliler, bölgede kaçak rehberlik yapan kişilere yönelik denetimlerine başladı.

Tarihi ve doğal güzellikleri ile yılda 2,5 milyon turistin ziyaret ettiği Kapadokya'da, kaçak rehberlik yapan kişilere karşı TUREB ile Nevşehir Rehberler Odası iş birliğinde denetmenlik yetkisi verilen 20 rehber Göreme Açık Hava Müzesi ve Paşabağları bölgesinde ilk denetimini yaptı.

TUREB Başkan Vekili Mehmet Ulusoy, denetimler sırasında yaptığı açıklamada, Nevşehir Rehber Odası'nın talebi üzerine birlik olarak Nevşehir'de Denetmen Çalıştayı yaptıklarını söyledi.

Eğitim Çalıştayı sonucunda 20 rehbere denetmen kartı verdiklerini belirten Ulusoy, "Türkiye çapında 13 odaya mensup yaklaşık 10 bin üyesi olan
birliğin eğitim çalıştaylarının bir tanesini burada gerçekleştirdik. Yaklaşık 20 rehber meslektaşımızı denetmen kartı sahibi yaptık. Bundan sonra kaçak rehberlik, belgesiz rehberlik yapanları tespit etmek ve rehberlik standartlarının yükseltilmesi adına düzenli olarak denetimler yapacağız" dedi.

Turizmde bir ülkenin tanıtımının ehil kişiler tarafından yapılmasının çok önemli olduğuna dikkati çeken Ulusoy, şöyle devam etti: "Bu işin eğitimini almış, profesyonel anlamda ülkemizi gerek doğal, gerek tarihi yönleriyle, hakkıyla tanıtacak kültür mirasımıza sahip çıkacak, bu konuda duyarlı arkadaşların özellikle gönüllü denetmen olmaları bizim açımızdan takdir edilen bir durum. Kendi mesailerinden feragat ederek bu işe ön ayak
olacaklar. Burada hem acentelerin disipline edilmesi hem de meslektaşlar arasındaki dayanışmanın gelişmesi artı içimizdeki çürüklerin de elenmesi için önemli bir çalışma. Çalıştay 2 gün önce başladı yarım günden fazla teorik eğitim sürdü. Göreme Açık Hava Müzesi ve Paşabağları bölgesinde denetim yaptık."


Nevşehir'de 50 fazla kaçak rehbere işlem yapıldı
Kaçak rehberlere yönelik Nevşehir'de yaz döneminden itibaren denetimler yapıldığını, kaçak rehberlik yaptığı tespit edilenlere bazı yaptırımların uygulandığını vurgulayan Ulusoy, "Nevşehir Rehber Odası geçen yaz döneminden itibaren yaklaşık 100'e yakın denetim gerçekleştirdi. Bunda da 50'den fazla kaçak rehber tespit edildi ve kendileri hakkında hem idari soruşturma hem de idari para cezaları uygulanıyor. Caydırıcı olması anlamında bu denetimlerin süreklilik arz etmesi gerekiyor" diye konuştu..

Bu denetimlerin göstermelik olmayacağını, süreklilik arz edeceğini kaydeden Ulusoy, bu denetimlerle ülke tanıtımının ehil insanlar tarafından
yapılmasının sağlanacağını ve turistlerin yanıltılmasının önüne geçileceğini belirtti.


Alan kılavuzları vadi güvenliğinden sorumlu olsun
Yeni çıkan yasa ile turist rehberliğinin bağımsız bir meslek ve yasası olan bir meslek gurubu haline geldiğini dile getiren Ulusoy, "Yasamızın
çıkmasından önce alan kılavuzu uygulaması sadece Gelibolu yarımadasındaydı. Şimdi Kapadokya bölgesinde de böyle bir çalışma var. Biz şu an hem alan kılavuzlarının yönetmeliğinin iptaline hem de bütün bu sürecin yürütmesinin durdurulması hususunda taraf durumdayız. Biz alan kılavuzlarının rehberin eğitimine, donanımına sahip olmadığını ve ülkenin tanıtımı için yetersiz olduklarını düşünüyoruz" dedi.

"Sırf istihdam yaratılması için 15-20 günlük kurslarda bu yeterliliğin kazanılmayacağına inanıyoruz" ifadelerini kullanan Ulusoy, şöyle devam etti:
"Ülkemizde yaklaşık 10 bin rehber meslektaşımız var. Rehberliği bir rant alanı, bir iş sahası alanı olarak görmeyi doğru bulmuyoruz. Alan
kılavuzlarının ülkenin tanıtımından ziyade buradaki vadilerin güvenliği noktasında eğitilmeleri ormancı kadrosuna alınmasını isteriz. Ciddi bir vadi
güvenliği sorunu var, bizim alan kılavuzuna değil vadilerin güvenlik anlamında kontrolüne ihtiyacımız var."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kapadokya'da kaçak rehber denetimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN