Safranbolu'yu gezen Tayvanlılar, Japonları geride bıraktı

Giriş Tarihi: 19.11.2013 11:31

Tarihi konaklarıyla ünlü Safranbolu'yu ziyaret eden yabancı ler arasında 9 yıl üst üste lider olan Japonlar, son 4 yılda Tayvanlıların gerisinde kaldı. Karabük Valisi Küçük: "Her yıl turist sayısında artış sağlamak için dünyanın her köşesindeki fuarlarda ilçeyi temsil ediyoruz"

UNESCO tarafından dünyanın en iyi korunan ilk 20 kenti arasında gösterilen Safranbolu ilçesini ziyaret eden yabancı ler arasında 9 yıl üst üste lider olan Japonlar, son 4 yılda Tayvanlıların gerisinde kaldı. Turizm hareketinin başladığı 2000 yılında Safranbolu'daki üç katlı, 6-8 odalı, estetik evleri görmeye gelen yabancı turistler arasında 2009'a kadar Japonlar lider oldu.

Bundan dolayı ilçede "Türk Japon Dostluk Bahçesi" oluşturuldu ve 2007'den itibaren her yıl "Türk-Japon Dostluk Günü" kutlandı. Türkiye'de 2010'un Japonya yılı ilan edilmesinin ilçede turizm açısından avantaj sağlaması beklenirken, Tayvanlılar liderliği Japonların elinden aldı. 2000-2009 yıllarında ilçede konaklayan 139 bin 317 yabancı turistin yüzde 40'ını Japonlar, 2010-2013 yıllarında ise 93 bin 926 yabancı turistin yüzde 30'unu Tayvanlılar oluşturdu.

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde bulunan, 2000-2012 yıllarında 233 bin 297 yabancı turistin konakladığı ilçeyi Japon ve Tayvanlıların yanında Güney Kore, Almanya, Çin, Fransa, Avustralya, Amerika, İtalya ve Kanada'dan da turistler ziyaret etti. - Bu yıl da Tayvanlılar önde Mimari plan olmadan yapılmasına karşın birbirinin manzarasını kapatmayan konakların yanı sıra Osmanlı döneminden kalan han, hamam, cami, çeşme ve köprülerin doyumsuz manzaralar oluşturduğu Safranbolu'ya ocak-eylül döneminde gelen 64 ülke vatandaşı arasında Tayvanlılar başı çekti. 18., 19. ve, 20. yüzyıllarda inşa edilen tarihi yapılara sahip ilçeye yılın 9 ayında 10 bin 757 Tayvanlı geldi. Tayvanlıları 4 bin 326 ziyaretçiyle Almanlar, 3 bin 148 ziyaretçiyle de Japonlar takip etti. - Yılda 1 milyon turist hedefi Karabük Valisi İzzettin Küçük, yaptığı açıklamada ilçede 13 yılda yerli ve yabancı 5 milyon turisti ağırladıklarını söyledi.

Yılda bir milyon turist hedefi olduğunu ifade eden Küçük, "Her yıl turist sayısında artış sağlamak için dünyanın her köşesindeki fuarlarda ilçeyi temsil ediyoruz. Safranbolu'da uzun yıllar kaymakam olarak hizmet ettim. Şimdi de Karabük Valisi olarak hizmetlerime devam ediyorum. Son yıllarda tanıtım programlarına ağırlık verdik. 3 bin yıllık geçmişe sahip ilçemizde, ülkemizde hatta dünyada eşi benzeri olmayan projelere imza attık. Her geçen yıl turist sayısında artış yaşıyoruz. Yılda yaklaşık 700 bin olan turist sayısını kısa süre içinde 1 milyona çıkartmayı hedefliyoruz" diye konuştu. Küçük, ilçeye en çok Uzak Doğu ülkelerinden turistlerin geldiğini, son yıllarda Tayvanlıların akın akın gelmeye başladığını sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Safranbolu'yu gezen Tayvanlılar, Japonları geride bıraktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN