Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'da gelişiyor

nde hedef Kuzey Ülkeleri.

Giriş Tarihi: 19.11.2013 11:23
'da konusunda çalışmalar hızlandı. Yalova İli Kamu Hastaneleri Birliği ve Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenen Sağlık Turizmi Sempozyumu Termal ilçesinde yapıldı. Programın açılış konuşmasını Yalova Kamu Hastaneler Birliği Başkanı Ahmet Altıner, yaptı. Altıner konuşmasında, "Yalova sağlık turizminin merkezi olan bir il. Bizler daha fazla çalışarak Termal ilçemizi ve sahip olduğu sağlık turizmi potansiyelini arttırmalıyız. Biz bu düşünceyle yola çıktık. Yeni projeler üretmek gerekiyordu. İşte şu anda gerçekleştirilen toplantının ana fikri de buradan doğdu.

Bu toplantıda işin üstatları Termal'in mevcut potansiyelini sağlık turizminin daha da canlandırılmasında nasıl kullanması gerektiğini anlatacaklar" dedi. Termalin sağlık turizminde yeniden eski günlerine döneceğine inandığını dile getiren Termal Belediye Başkanı İsmail Atik ise, "1980 yılına kadar Termal sağlık turizminin öncüsü bir ilçeydi. Daha sonra aksamalar yaşandı. Ancak bugün düzenlenen süreçle Termal'in yeniden o eski günlerine geri döneceğine inanıyorum.

Şu anda ilçemizde 7 tane turizm işletmesi ve 4 tane de 4 ve 5 yıldızlı otel var. İlçede yapılan sondalar sonrasında çıkartılan sıcak suları rehabilitasyon ve fizik tedavi merkezinde kullanacağız" diye konuştu. Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal ise, sağlık turizminin ilin ekonomisine sağlayacağı olumlu katkılara vurgu yaparak, "Yalova ve ülkemiz açısından çok önemli olduğuna inandığım bir amaç için toplandık. Sağlık turizminin ilimizde daha ileri seviyeye nasıl götürüleceğini tartışacağız. Öncelikle turizmden ne bekliyor ve kimin için istiyoruz bunu iyi belirlememiz lazım. Asıl maksat, ilimizin yüzde 20'lik bölümünü oluşturan esnaflarımıza katkı sağlamak ve ekonomik potansiyelin arttırılması olmalıdır. Sağlık turizminin kent ekonomisine nasıl bir katkı sağlayacağını öngörerek çalışmalıyız. Bu anlamda koordinenin kimde olacağı da çok önemlidir. Zira turizm bir çok ayağı olan bir konu.

Tanıtım, yatırım ve sağlık ayağı tek elden koordine edilirse başarı yakalanır. Yalova bu anlamda dünya ölçeğinde de ülke ölçeğinde de çok ciddi potansiyelleri bünyesinde barındıran bir il. Dünyada ki hedef kitle iyi tespit edilmeli ve onların buraya çekilmesine yönelik çalışılmalıdır. Termalin sahip olduğu artıların çok iyi pazarlanması ve hedef ülkelerde anlatılması gereklidir" dedi. Koçal'ın ardından söz alan Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Niyazi Eruslu ise, üniversite olarak bu alanda gereken desteği vermeye hazır olduklarını söyledi. Sağlık ve eğitimi önemsediklerinin altını çizen Prof. Dr. Eruslu, "Yalova'nın 2 özelliği ile öne çıktığı takdirde sistemden pay alacağına inanıyorum. Birincisi sağlık, bir diğeri ise eğitim. İlimiz sağlık turizminde öne çıkmak için gerekli her şeye fazlasıyla sahip. Eğitim anlamında ise biz ilimizin bu özelliklerini öne çıkartan 3 tane meslek yüksek okulu açtık.

Bunlardan birisi Termal ilçemizde, diğeri Çınarcık'ta, üçüncüsü de Armutlu'da. Yalova Üniversitesi olarak biz bu sistemden nasıl pay alabiliriz, bu noktada çalışmalarımızı hızlandırıyoruz. Bu sempozyumda öne çıkacak özellikler içinde üniversite olarak üzerimize ne düşerse yapacağız. Yalova Termal turizmi geliştirebilir. Biz de buna katkı amacıyla 10 profesörden oluşan sağlık meslek yüksek okulları grubunu kurduk. Bunu da daha ileriye taşıyacağız" şeklinde konuştu. Ak Parti Kütahya Milletvekili Prof. Dr. Vural Kavuncu ise, kuzey ülkelerinden gelecek yaşlılara Termal'de sağlık hizmeti verilebileceğinin altını çizerek, "Felçli hastaların tedavi süreci sağlıkta en sıkıntılı olduğumuz alanlardan birisidir. Bununla ilgili yeni dönemde hükümetimiz kamu özel ortaklığında şehir hastanelerinde önemli bir yatak oranı ayırarak bu alanda bir ilerleme kaydetmeyi hedefliyor.

Fizik tedavi ve rehabilitasyon alanında eğer bir şeyler yapılmak isteniyorsa, sağlık turizminin gerektirdiği ihtiyaçları karşılayacak seviyede olması çok önemlidir. Eğer bu yenilenme olmaz bunu yapacak elamanları yetiştirmezsek rehabilitasyon alanında ilerlememiz çok mümkün olmayacaktır. Bugün artık Macaristan ve Çek Cumhuriyeti eskimiştir. Çok eski teknolojilerle çalışmalarına devam ediyorlar, sadece organizasyonları var. İyi bir uygulamayla tüm dünyada bekleme sürelerinin çok uzun olduğu rehabilitasyonda çok ileri gitmek mümkün. Termal gibi bir yer Türkiye'de çok az. Adeta altın değerinde bir yer. Yaşlı bakımları açısından da Yalova çok önemli bir potansiyel taşıyor. Dünya yaşlanıyor. Özellikle kuzey ülkelerinde bakımlar çok pahalı. Orada tüm personel ve altyapı giderleri Türkiye ile kıyaslanamayacak ölçülerde fazla. Önemli fırsatlar sunan bir ülkeyiz.

Bunun için büyük yaşlı evleri ve bakım evleri açılabilir. Yurtdışı ortaklıkları yapılarak kuzey ülkelerinden birçok turistin ülkemize ve Termal'e çekilmesi işten bile değil" dedi. Yalova'nın en önemli sürdürülebilir kalkınma modelinin sağlık turizmi olduğuna dikkat çeken Yalova Valisi Esengül Civelek ise, "Ülkemizde ilk defa turizm olgusunun yaşandığı, ilk defa sahillerin turizme açıldığı, ilk defa kür ve kaplıca tedavisinin uygulandığı, ilk defa planlı gelişen kaplıca ve dinlenme merkezlerinin oluşturulduğu ve yine ilk defa profesyonel anlamda yurtiçi ve yurtdışı turların düzenlendiği yer Yalova'dır. Bu bizim haklı gururumuzdur. Yalova'nın en önemli sürdürülebilir kalkınma modeli sağlık turizmidir. Şu anda önümüzde bir fırsatı var.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Termal bölgesinde yaptığı planlama çalışmasında turizm için yaklaşık 12 bin, sağlık turizmi için yaklaşık 4 bin yatak öngörmektedir. Termal turizm bölgesinde de yaklaşık 3 bin 500 kişinin istihdamı sağlanmaktadır. Bana göre bu fırsatın Yalova tarafından çok iyi değerlendirilmesi gerekmektedir" dedi. Konuşmaların ardından ilin sağlık turizmi anlamında yapması gerekenler tartışıldı. Yine Termal Rehabilitasyon ve Fizik Tedavi Merkezi de törenle hizmete açıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yalova'da sağlık turizmi gelişiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN