Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'da yer altından termal su çıktı

Giriş Tarihi: 22.11.2013 11:32

İl Genel Meclis Başkanı Mücahit Kutlu: "Elimizde en az 120 litre/saniye debilik suyumuz var"

merkezi olan Karacasu beldesinde yaklaşık bir aydır süren sondaj çalışmaları sonucu yerin 374 metre derinliğinde, yaklaşık 120 litre/saniye debilik su bulunurken, suyun sıcaklığı da 43 derece olarak ölçüldü.

Karacasu'da büyük kaplıca tesislerinin hemen önünde yaklaşık bir ay önce başlayan sondaj çalışmaları sonuç verdi. Yerin 374 metre derinliğinde yapılan sondaj çalışmasında yaklaşık 120 litre/saniye debilik su bulunurken, su sıcaklığı da 43 derece olarak belirlendi. Sondaj çalışmaları hakkında bilgiler veren İl Genel Meclis Başkanı Mücahit Kutlu, 'Karacasu'da kaplıca tesisleri önünde yapılan çalışmalarda 374 metre sondaj yapıldı. Bunun ilk 80 metresi 16 inç boru ile kapatılarak üstteki soğuk sular ayrıldı. Sonra devam edildi ve 200 metreye kadar 12,5 inçlik filtreli boru ile kapatıldı. Ardından 374 metreye kadar devam edildi. 93 metreden, 120 metreden, 194 metreden, 176 metreden ve 254 metreden 5 ayrı noktadan kuyuya su girişi var. Kuyu verim testleri de yapıldı. Ne kadar su verildiği ölçüldü. Tahmini 50-60 metreden başladı ve 120 litreden daha fazla su olduğunu düşünüyoruz' dedi.

Suyun sıcaklık derecesinin 43 derece olarak ölçüldüğünü belirten Kutlu, 'Buradaki çalışmalar bir ay önce başlamıştı. Şimdi yeni bir kuyu daha açılacak. Bu iki kuyunun maliyeti de 268 bin TL civarında oldu. Yarın itibarı ile yeni kuyuda da sondaj çalışması başlayacak. Bu kuyu rezerv kuyu olarak burada duracak. Elimizde en az 120 litre/saniye debilik suyumuz var' diye konuştu.

Mücahit Kutlu, meclis çatısı altında Bolu'nun termal turizmi için önemli çalışmalara imza atmaya devam ettiklerini söyleyerek, 'Bolu'da termal turizm anlamında yıllardır sürdürdüğümüz çalışmalar devam ederken, Karacasu'da yapılan sondaj çalışmasından alınan sonuç bizi çok sevindirdi. Bolu'muza hayırlı olsun. Bolu turizmde adından söz ettirmeye devam edecek. Bolu, termal turizmde şahlanacak. Yerli ve yabancı yatırımcıların gözde yerlerinden birisi Bolu olacak. Bunun için elimizdeki imkanları çok iyi kullanmalı ve yatırımcıyı Bolu'ya çekebilmeliyiz. Karacasu bölgesinde yeni yapılacak yatırımlarla Bolu gerçekten turizm kenti olacaktır' ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bolu'da yer altından termal su çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN