Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kula Jeopark'ı basın mensuplarının da gözdesi

Kula merkezde iki gün boyunca çekim yapan Ege TV Ekibi Kula Volkanik Jeopark Alanı'nı televizyon ekranlarına taşıyor.

Giriş Tarihi: 2.12.2013 11:23
Bölgede iki gündür çekimlerine devam eden Ege Tv "Ege'nin Uzun İnce Yolları" proğramı sunucusu Erhan Önel, Kula'nın sadece Ege Bölgesi'nin değil; aynı zamanda Türkiye'nin önemli bir turizm merkezi olduğunu belirterek bu bölgeye Ege Tv ekranlarında yer vermek için Kula'yı ziyaret edttiklerini, Türkiye'nin ilk Jeopark alanı olan Kula Volkanik Jeopark alanını yerinde inceleyerek Kula Belediye Başkanı Selim Aşkın ve Kula Volkanik Jeopark Koordinatörü Erdal Gümüş ile röportaj yaptıklarını söyledi.

Jeopark Genel Koordinatörü Erdal Gümüş yaptığı konuşmada Kula Belediyesi himayesinde hayata geçirilen '', Avrupa Jeoparklar Ağı Başvuru Eylem Planı 2012'' projesi neticesinde Kasım 2012 tarihinde Kula tescilli bir Avrupa ve UNESCO GGN jeoparkı olmak üzere Avrupa Jeoparlar ağına başarıyla başvurması ile başlayan süreç 5 Eylül 2013 tarihinde başarıyla sonuçlanarak kabul edilmiştir. 5 Eylül itibariyle Kula Türkiye'nin ilk ve tek Jeoparkı olarak tescillenmiştir. Kula Volkanik Jeoparkı üyelik sertifikası ise İtalya'da düzenlenen tören ile tarafımıza teslim edildi' dedi.

HERŞEY BİR HAYALLE İLE BAŞLAMIŞTI'

Kula Belediye Başkanı Selim Aşkın '' Bir hayal ile çıktığımız yolda başarıya ulaşmak bizler ve Kulalı vatandaşlarımız için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Renkların neşeli kenti Kulayı anlatmak için kelimeler yetmez. Ünlü tarihçi Strabon'un adlandırması ile Katakekaumene yani Yanık Ülke adıyla ilham alarak çıktığımız bu yol, en sonunda Dünyada adından söz ettiren bir yer haline gelme konusunda ilk adımını atmıştır. Yüzlerce yıldır sevgi ve hoşgörünün sembolü haline gelmiş Kula, kültürünü koruyabilen ender kentlerdendir. Jeotermal kaynakları, Ege bölgesinin en ciddi mutfak kültürlerini içinde barındırması ve en önemlisi Yunusun diyarı olması Kula'yı çok özel bir İlçe yapmaktadır. Diğer yandan Türkiye'de en son faaliyet gösteren yanardağlar Kula'da yer almaktadır. Çok zorlu bir süreçten geçen adaylık sürecimiz, başarıyla sonuçlanarak UNESCO listesinde yer almayı başardık. Türkiye'ye, Manisa'ya ve Kula'ya hayırlı olmasını diliyorum'' dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kula Jeopark'ı basın mensuplarının da gözdesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN