Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni yıla Roma'da girilir

Âşıklar şehri Roma, yeni yılda da ziyaretçilerini bekliyor. Collesium'u hâlâ görmediyseniz ve Aşk Çeşmesi'ne bozuk para atıp dilek dilemediyseniz şimdi Roma'ya gitmenin tam zamanı

Giriş Tarihi: 4.12.2013
İtalya'nın başkenti âşıklar şehri Roma, yılbaşını geçirmek için en çok tercih edilen yerlerin başında geliyor. 2 bin 500 yıllık tarihiyle adeta bir açık hava müzesi niteliğinde olan Roma, İtalya'nın en kalabalık ve en büyük şehri. Tarihi ve kültürel değerleriyle ziyaretçiler tarafından tercih edilmesinin yanı sıra, Katoliklerin ruhani lideri Papa'nın yaşadığı Vatikan'ın da Roma'da olması nedeniyle inanç turizminin de başlıca şehirlerinden biri. Her ne kadar Vatikan ayrı bir ülke olarak geçse de Roma'nın ayrılmaz bir parçası.

ŞEHRİN SEMBOLÜ

Antik Roma deyince akla ilk gelen, şehrin sembolü Colleseum, Roma'ya gittiğinizde görülmesi gereken yerlerden biri. Roma İmparatorluğu devrinde sirk oyunları, araba yarışları ve gladyatör gösterileri yapılan Collosseum, 19'uncu yüzyıla kadar dünyanın en büyük amfi tiyatrosuydu. Roma ile özdeşleşmiş yapılardan biri de Fontana Di Tirevi yani Aşıklar Çeşmesi. Çeşmenin ana figürü olan deniz tanrısı Neptün her yıl milyonlarca ziyaretçi akınına uğruyor. Roma'ya hayran kalanlar bu çeşmeye gelerek para atarlar. Çünkü efsaneye göre burada bozuk para atan Roma'ya tekrar gelebilir.

NAPOLİ'Yİ DE GÖREBİLİRSİNİZ
Meraklıları için Roma'da bulunan dünyanın en büyük kilisesi San Pietro'da ünlü ressam Leonardo Da Vinci'nin eserlerini görme imkânı oldukça ilgi çekici. Antik mimarisiyle fotoğrafçıların da en çok tercih ettiği yerlerden biri olan Roma Colosseum, İspanyol Merdivenleri, Trevi Aşk Ceşmesi, Piazza Venezia, Vittorio Emmanuelle Anıtı, Roma Forumu, Piazzo Navona,Capo die Fiori, Imperial Forum, Via Del Corso, St. Pietro Katedrali ziyaretçiler tarafından güzel karelere ev sahipliği yapıyor. İtalya turunda uğranılmadan geçilmeyecek yerlerden biri de Pompei ve Napoli... M.S 79'da Vezüv Yanardağı'nın patlaması sonucu 200 bin yaşayanıyla yok olan Pompei, bugün taşlaşmış insanlarıyla sizi hayretlere düşürecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni yıla Roma'da girilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN