Atlı kızaklar, kışa hazır

Türkiye'nin önemli kış turizm merkezleri arasında yer alan 'ın ilçesinde kullanılan atlı kızaklar, kayak sezonunda ilçeye gelecek turistler için hazırlandı.

Giriş Tarihi: 7.12.2013 13:14
Türkiye'nin önemli kayak merkezleri arasında yer alan ilçesinde turizm amaçlı kullanılan kızaklı atlara, kışlık için kancalı nal takılmaya başlandı.

Kent merkezinde vatandaşların vazgeçilmez ulaşım aracı olan, Bayraktepe Kayak Merkezi'nde de gezinti amaçlı kullanılan atlı kızaklar, yaz aylarında yük taşımacılığında kullanıldı.

Kışın da yerli ve yabancı turistler tarafından gezi amaçlı kullanılan kızaklı atlara, nalbantlar tarafından kancalı nal çakılıyor. Sarıçam ormanlarının
arasında turistlere gezinti imkanı sunan kızak sahipleri, yeni sezon için hazırlık yapıyor.

Kızak sahipleri, yazlık için takılan nalları söktürerek, yerine buz ve kardan etkilenmemesi için kışlık nal taktırıyor. Atlı kızakçı ve aynı zamanda nalbant olan Bülent Göğdaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yazın at arabacılığı, kışın da atlı kızakçılık yaptığını belirterek, kış hazırlıkları kapsamında kızakların bakımı ve atların nallarını değiştirdiklerini söyledi.

Tepe Mahallesi'nde evinin bahçesinde atlara nal çaktığını ifade eden Göğdaş, hem kendi hem de diğer kızakçıların atlarına kışlık nal taktığını
vurguladı.

Göğdaş, "Bölgemizde yoğun kar yağdı. Biz de kışın gelmesiyle karın yağmasıyla beraber atların yazlık nallarının söküp yerine kışlık nalları taktık.
Nasıl ki kış sezonu başlamadan arabaların lastikleri değişiyorsa biz de atlarımıza kancalı kış nalı takıyoruz. Bu kancalı nalları arabaların çelik
makaslarından yaptırıyoruz. Çünkü kar ve buzu daha iyi tutsun ve güvenli olsun istiyoruz" dedi.

Atların ayağındaki yazlık nallar söküldükten sonra ayak tırnaklar temizleyip, tesviyesini yaptıklarını anlatan Göğdaş, nalları takılan atların kızaklara koşulup test sürüşünden geçtikten sonra iş başı yaptığını vurguladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Atlı kızaklar, kışa hazır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN