Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Avrupa'nın sanat ve eğlence merkezi Barselona

Giriş Tarihi: 10.12.2013
Avrupa Birliği sınırları içerisindeki 6'ncı büyük metropol Barselona. Şehirde tarihi binaların yanında yükselen tuhaf geometrik yapılar ve heykeller daha ilk bakışta, Barselona'yı pek çok Avrupa kentinden ayırıyor. Picasso, Miro, Dali ve Gaudi gibi sanatçılar yıllarca burada yaşamış ve çalışmalarıyla şehri adeta bir sanat merkezi haline getirmişler. Bu şehre her yıl milyonlarca kişiye çeken özellikle mimar Gaudi'nin eserleri. Tüm şehirde Gaudi'nin eserleri göze çarpıyor. Gaudi'nin Unesco Dünya Mirası Listesi'nde bulunan en önemli eserlerinden biri Sagrada Familia Katedrali. Halk arasında bitmeyen kilise olarak da bilinen kilisenin yapımına 1882 yılında başlanmış fakat Gaudi'nin ölümü sonrası yarım kalmıştır. Gaudi'nin karmaşık mimari tarzının çözümünün zorluğuna rağmen yapımına halen halkın sembolik yardımları ile devam edilmektedir.

ŞAŞIRTICI MİMARİYE SAHİP
Barselona'da yine bir Gaudi eseri olan Park Guell de şehrin önemli simgelerinden. Park Guell ailesinin soyluluk göstergesi olarak 1900 ile 1914 yılları arasında yapılmış, 1923'te halka açılmıştır. Park Unesco Dünya Miras Listesinde bulunuyor. Gaudi'nin eserlerinden Casa Batllo ve Casa Mila binalarının mimarisi şaşırtıcı ve görülmeye değer. Barselona sadece sanat demek değil. Eğlence, gastronomik maceraya davet eden dünya mutfağından lezzetlerin sunulduğu restoranlar Barselona'nın her tarafına konumlanmış. En ünlü caddesi Las Ramblas 2 km. uzunluğunda 5 caddenin birbiri ile kesiştiği bir bulvar. Alışverişin kalbinin attığı Las Ramblas'ta sokak çalgıcıları ve ressamları, akrobatlar bulvarın her köşesinde coşku yaratıyor.

TAM BİR PARTİ ŞEHRİ

Barselona tam bir parti şehri. Dünyanın her yerinden milyonlarca kişi buraya gönlünce eğlenebilmek için akın ediyor. Böyle olunca tüm barlar ve kulüpler sabahın 5'ine kadar tıka basa dolu. Her müzik zevkine uygun barlar ve kulüpler bulacağı- nız bu şehirde dünyanın en iyi dj'leri düzenli olarak performans sergiliyor. 200'den fazla eğlence mekanı bulunan şehirde Flamenko ve yerel dansların izleneceği onlarca seçenek de bulunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupa'nın sanat ve eğlence merkezi Barselona
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN