Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Beytüllahim'de Noel kutlamaları

Beytüllahim'de onbinlerce kişinin katıldığı Noel kutlamaları başladı.

Giriş Tarihi: 25.12.2013 11:47
Kudüs'e 8 kilometre uzaklıktaki Beytüllahim'de Noel kutlamaları büyük bir kalabalığın katılımıyla başladı. Beytüllahim'de, Hazreti İsa'nın doğduğu yer olduğuna inanılan Nativity (Yeniden Doğış) kilisesine gitmek üzere kalabalık bir araç konvoyu ile Latin Patrikanesi'nden yola çıkan Kudüs Latin Patriği Fuad Twal, Filistin kontrolündeki Beytüllahim sınır noktasına ellerinde haçlı flama taşıyan 4 atlı polisin eşliğinde geldi. Patrik Twal, Beytüllahim sınırlarına girdikten sonra, Nativity kilisesine kadar yolları dolduran kalabalık ve izdiham nedeniyle 15 dakikalık yolu 3 saate alabildi.

Patriğin önünde yol boyunca yüz kadar üniformalı öğrenci gayda ve bando çalarak yürürken, eski şehrin uzun sokaklarını dolduran binlerce kişi de korteje alkışlarla destek verdi. Hristiyan Arap kadınların eski şehrin sokaklarında geleneksel Filistinli kadınlara ait elbiseleri dikkati çekerken,
Patrik bir süre sonra aracından inip sokaklarda halkı selamlayarak Nativity kilisesine ulaştı.

Kilisenin önünde kurulu dev çam ağacı önünde kilise papazları tarafından karşılanan Patrik, elinde taşıdığı haç şeklindeki asası ile etrafta toplanan kalabalığı selamladıktan sonra ağır adımlarla kiliseye girdi. Patriğin içeriye girmesiyle birlikte kilisede ilk dua ve ayin başladı.

İçeride ve dışarıda geniş güvenlik önlemlerinin alındığı Nativity kilisesinde gece saat 24.00'da kutlamalar eşliğinde büyük ayin başlayacak. Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas da her yıl olduğu gibi bu sene de kutlamalara katılmak üzere gece yarısından önce kiliseye gelerek Hristiyan dünyasının Noel'ini kutlayacak.

Noel nedeniyle Kudüs ve çevresinde tüm oteller dolarken, İsrail Turizm Bakanlığı Noel arifesinde 75 bin Katolik Hristiyanın İsrail'e geldiğini açıkladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Beytüllahim'de Noel kutlamaları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN