Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kapadokya'da "Hava Trafiği Kontrol Kulesi" kurulacak

Nevşehir Valisi Ceylan: "Kapadokya'da balon sayısının artmasından dolayı balon trafiğinin izlenerek uçuşların düzenlenmesi amacıyla bölgeye Hava Trafiği Kontrol Kulesi kurulacak"

Giriş Tarihi: 27.12.2013 16:49
Nevşehir Valisi Mehmet Ceylan, "Kapadokya'da balon sayısının artmasından dolayı balon trafiğinin izlenerek uçuşların düzenlenmesi amacıyla bölgeye Hava Trafiği Kontrol Kulesi kurulacak" dedi.

Ceylan, Kapadokya Meslek Yüksekokulu Toplantı Salonu'nda gazetecilere yaptığı açıklamada, bölgede faaliyet gösteren sıcak hava balon işletmeleri ile bu işletmelerin filolarında kayıtlı balon sayısının hızla artmasıyla, Kapadokya'da hava trafiğinin önem kazandığını söyledi.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünce eylül ayında eğitim kurumları ve sektör temsilcilerinin bir araya getirilmesiyle oluşturulan Balonculuk
Komisyonunun, sektör ve devlet iş birliğine örnek oluşturacak çalışmalar yürüttüğünü belirten Ceylan, "Valilik öncülüğünde oluşturulan Nevşehir Bölgesi Sıcak Hava Balonculuğu Komisyonunda yerel paydaşlarla, balon uçuşlarına getirilecek yeni düzenlenmeler konusunda bir dizi toplantı gerçekleştirildi" diye konuştu.

"Havada bulunan balon sayısı 100 ile sınırlandırıldı"

Ceylan, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün, Kapadokya bölgesindeki balon uçuş sayısını kısıtlayan slot (sıra/zaman) uygulamasını başlattığını
belirterek, "Bu uygulamayla Kapadokya bölgesinde aynı anda havada bulunan balon sayısı 100 ile sınırlandırıldı. Dünyanın en yoğun ticari balon uçuş faaliyetlerinin yürütüldüğü Kapadokya bölgesinde bir temsilcilik açıldı" dedi.

Kule, Ortahisar'da kurulacak


Vali Ceylan, şunları kaydetti:
"Yaklaşık iki yıldır Balonculuk Komisyonu çalışmalarına başkanlık ve ev sahipliği yapan, dünyada ilk balon pilotluğu ön lisans eğitimi müfredatını
geliştiren Kapadokya Meslek Yüksekokulu, 28 Haziran'da Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından balon slot uygulamasını gerçekleştirmek üzere görevlendirildi. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Kapadokya bölgesindeki balon trafiğini izlemek ve uçuşları düzenlemek amacıyla Nevşehir'in Ürgüp ilçesine bağlı Ortahisar beldesine Hava Trafiği Kontrol Kulesi kuracak."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kapadokya'da "Hava Trafiği Kontrol Kulesi" kurulacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN