Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Görkemli tarihi ve kültürüyle Hİndİstan

Giriş Tarihi: 8.1.2014

Gelenekgörenekleri, mistik ruhu, tarihi ve görkemli yapılarıyla büyüleyen Hindistan tam anlamıyla bir medeniyetler ülkesi. Farklı renkleri muhteşem bir palette harmanlayan bu ülke en özel tatil anılarınızı yaşatmaya aday

Kültürel dokunun izlerine hemen her şehirde tanık olacağınız Hindistan, hiçbir yerde yaşayamayacağınız eşsiz bir deneyimin kapılarını açıyor. Farklı din, dil, ırk ve kültürleri bir arada barındıran bu medeniyetler ülkesi ziyaretçilerini rengârenk bir mozaikle karşılıyor. 28 eyalet ve 7 birlik bölgesinden oluşan ülkede din adeta bir hayat tarzı.

İMPARATORLUKLAR ŞEHRİ

Hinduizm, Budizm, Jainizm ve Sihizm gibi dinlerinin doğum yeri olan coğrafyada Zerdüştlük, Yahudilik, Hıristiyanlık, İslamiyet de yaşanıyor. Bu yönüyle dünyanın en demokratik ülkesi olan Hindistan hoşgörünün de sembolü... Din çeşitliğinin etkisiyle kültürel zenginliği de yakalayan bu ülkenin Agra, Babür, Jaipur ve başkent Yeni Delhi'yi görebileceğiniz muhteşem bir tatil sizleri bekliyor. Hindistan turunun ilk durağı Agra, Türk- Moğol İmparatorluğu'na başkentlik yapmış. Dünyanın yedi harikasından birine ev sahipliği yapan bu şehirde aşkın yeryüzündeki ölümsüz simgesi Tac Mahal görenleri büyülüyor. Babür İmparatorluğu'nun altıncı hükümdarı Şah Cihan'ın, doğum yaparken ölen eşi Mümtaz Mahal anısına yaptırdığı bu yapıt birçok ünlü yazar ve şairin ilham kaynağı. Her yıl milyonlarca turist sadece bu eseri görmek için bile Hindistan'ı ziyaret ediyor. Agra'dan sonraki durağınız olan Fatehpur Sikri, 10 yıl boyunca Babür İmparatorluğu'na başkentlik yapmış. Anıt ve tapınakların büyülü atmosferine şahit olacağınız bu şehir, sizi mistik bir dünyanın içine çekiyor.

BÜYÜLÜ BİR ATMOSFER


Pembe şehir olarak bilenen Rajastan'ın başkenti Jaipur ise Fatehpur Sikri'den sonraki keşif noktanız. Fillerin sırtında çıkarak rajput mimarisinin en ihtişamlı örneklerinden Amber Kalesi'ni göreceğiniz şehirde, bir krallığın zamana meydan okuyan eserlerine hayran kalacaksınız. Turunuz esnasında gideceğiniz yerlerden bir diğeri de Hindistan'ın modern yüzü başkent yeni Delhi. Tarihle modernizmi harmanlayan bu şehir Gandhi'nin Anıtmezarı, hükümet binası, Qutub Minara, Kızıl Kale ve Jama Masjid'e ev sahipliği yapıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Görkemli tarihi ve kültürüyle Hİndİstan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN