Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Savaşçı Karyalıların kenti

Savaşçı Karyalıların kentinde geçmişin izleri korunuyor. Kültür ve Turizm Bakanlığınca Milas'ta ortaya çıkarılan oda mezarlar için kurtarma kazıları başlatırken bir yandan da Beçin Kalesi'nde çevre düzenlemeleri yapılıyor.

Giriş Tarihi: 21.1.2014 15:11
Karyalılardan Perslere, Bizanslılardan Osmanlılara kadar birçok uygarlığa ev sahipliği yapan Milas'ta geçmişin izleri korunuyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, bir yandan Milas'ta ortaya çıkarılan oda mezarlar için kurtarma kazıları başlatırken bir yandan da Beçin Kalesi'nde çevre düzenlemeleri yapılıyor.

Tarihçi Strabon'a göre savaşçı millet olarak bilinen Karya uygarlığının en önemli kentlerinden Milas'taki kömür havzalarında Milas Müzesi Müdürlüğü başkanlığında yapılan kazılarda 38 tarihi oda mezar ve birçok buluntu ortaya çıkarıldı.

Tarihi buluntularla oda mezarların Tunç döneminden Osmanlı dönemine kadar geniş bir zaman aralığını kapsadığı ve bölgenin arkeolojik tarihi açısından önemli veriler taşıdığı düşünülüyor.

Bulunan taşınır kültür varlıkları Milas Müzesi'nde koruma altına alınırken, oda mezarları ise yapımı tamamlandıktan sonra arkeoparka aslına uygun şekilde taşınacak.


Beçin Kalesi'ne seyir terası


2012 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi'ne giren ve Roma, Bizans, Menteşeoğulları Beyliği ve Osmanlı Devleti gibi pek çok medeniyetin izlerini taşıyan Beçin'de de çevre düzenleme çalışmaları yapılıyor.

Bu kapsamda, farklı dönemlerde inşa edilen yapıların adeta sırt sırta durduğu Beçin Kalesi'nde, belirgin gezi güzergahları ve seyir terasları oluşturulacak.

Düzenleme çalışmaları bittiğinde, Bizanslılar tarafından kentte inşa edilen ve Menteşeoğulları Beyliğince geliştirerek, beyliğin idari ve askeri merkezi haline getirdiği Beçin Kalesi, ziyaretçiler tarafından daha rahat gezilebilecek.

Turizm twitter
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Savaşçı Karyalıların kenti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN