Türkiye'nin en iyi haber sitesi

lı sayısı 4,5 milyona yaklaştı

nın, müze ve ören yerlerini bir yıl boyunca sınırsız ziyaret imkanı sunan "" uygulamasıyla 2008'den bu yana yaklaşık 4,5 milyon kişi müzekartlı oldu.

Giriş Tarihi: 30.1.2014 11:41 Güncelleme Tarihi: 30.1.2014 11:51
Kültür ve Turizm Bakanlığının, müze ve ören yerlerini bir yıl boyunca sınırsız ziyaret imkanı sunan "müzekart" uygulamasıyla 2008'den bu yana yaklaşık 4,5 milyon kişi lı oldu -2009'da 9 milyon 533 bin 748 lira olan müzekart geliri, 2013'te 28 milyon 25 bin 692 liraya ulaştı

Geçen yıl 793 bin 468 müzekart satılırken, aynı dönemde 3 milyon 767 bin 793 kişi de müze ve örenyerlerini bu kartlarıyla ziyaret etti.

Müzekarttan elde edilen gelirde de önemli oranda artış sağlandı. 2009'da, 9 milyon 533 bin 748 lira olan gelir, 2013'te 28 milyon 25 bin 692 liraya ulaştı. Böylece gelirdeki artış oranı yüzde 294 oldu.

YÜZDE 10 ARTIŞ VAR

Satışı her geçen gün artan müzekartın kullanım oranında da geçen yıla kıyasla yüzde 10 artış gerçekleşti.

Satın alındığı tarihten itibaren Bakanlığa bağlı 300'ü aşkın müze ve örenyerine, 1 yıl boyunca ücretsiz giriş olanağı sağlayan müzekart, 30 liraya edinilebiliyor.

Müzekartla yapılan ziyaretlerde, elektronik turnikeli geçiş kontrol sistemine sahip müze ve örenyerlerine yılda iki kez ücretsiz giriş hakkı sağlarken, öğretmen ve öğrenciler ise indirimli olarak müzekartla diledikleri kadar müze ve örenyerini gezebiliyor.

FOTOĞRAFLI KİMLİK BELGESİ YETERLİ

Müzekart edinmek isteyenlerin ise fotoğraflı bir kimlik belgesiyle müzekart satış noktalarına başvurması veya internet üzerinden kartını sipariş etmek üzere "www.muze.gov.tr" ve " www.muzekart.com " adresindeki web sitesini ziyaret etmesi yeterli oluyor.

Ayrıca müzekartın sahibine ferdi kaza sigortası hizmeti sunması da karta olan ilgiyi arttırıyor.

"MUSEUM PASS İSTANBUL"

"Museum pass İstanbul", yabancı ziyaretçilerin ihtiyaçları temel alınarak kurgulandı. 72 saat boyunca müzelere tek giriş olanağı sunan kart 85 liradan satılıyor.

Özellikle yabancı misafirlere büyük kolaylık sağlayan ve geçerliliği ilk müze ziyaretiyle başlayan museum pass İstanbul; gişe kuyruğunda beklemeden doğrudan turnikelerden geçerek Ayasofya Müzesi, Topkapı Sarayı Müzesi, Kariye Müzesi, İstanbul Arkeoloji Müzeleri, Türk ve İslam Eserleri Müzesi, İstanbul Büyük Saray Mozaikleri Müzesi, Galata Mevlevihanesi, Yıldız Sarayı ve İslam Bilimleri Teknoloji Tarihi Müzesi'ni ziyaret etme olanağı veriyor. Kart, ayrıca İstanbul'daki bazı kültür ve sanat duraklarında da indirimler sunuyor.

"MÜZEKART+"

Türk vatandaşlarının müze ziyaretlerinin yanı sıra diğer kültürel ve sanatsal faaliyetlere katılımını kolaylaştıran "müzekart+" uygulaması ise 50 lira karşılığında temin edilebiliyor.

Çeşitli özel müzelerle kültürel ve turistik mekanlara girişlerde değişen oranlarda indirim sağlayan kart, bu kurumların kafelerinde ve hediyelik eşya dükkanlarında da çeşitli fiyat avantajları sunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Müzekartlı sayısı 4,5 milyona yaklaştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN