Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye, turizmde ilk 5 ülke arasına girmeyi hedefledi

Türkiye, "bacasız sanayi" olarak adlandırılan turizmde, dünya turizm potansiyeline sahip ülkeler arasında ilk 5'e girmeyi hedefliyor.

Giriş Tarihi: 31.1.2014 15:43
Türkiye, "bacasız sanayi" olarak adlandırılan turizmde, dünya turizm potansiyeline sahip ülkeler arasında ilk 5'e girmeyi hedefliyor.

AA muhabirinin Türkiye Seyehat Acentaları Birliği (TÜRSAB) verilerinden derlediği bilgiye göre, Türkiye'ye gelen turist sayısı geçen yıla oranla yüzde 10'dan fazla artış göstererek, 34 milyon 914 kişiye ulaştı.

Yabancı turistlerin giriş yaptığı iller arasında yaklaşık 10 milyon kişiyle Antalya ilk sırada yer alırken bu kenti İstanbul, Muğla, Edirne ve Artvin takip etti.

Türkiye'ye en fazla turist, 4 milyon 880 bin 157 kişiyle Almanya, 4 milyon 208 bin 297 kişiyle Rusya ve 2 milyon 472 bin 257 kişiyle İngiltere'den geldi.

TÜRSAB Eskişehir Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Akın Çamoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2013 yılının Türk turizmi açısından çok verimli geçtiğini söyledi.

Türkiye'nin turizmde dünya devi ülkelerle yarıştığını belirten Çamoğlu, turizmdeki gelişimde ülkedeki istikrarın önemli payının olduğunu kaydetti.

Çamoğlu, Ortadoğu ülkelerindeki karmaşadan dolayı turistlerin Türkiye'ye yöneldiğini anlatarak, şunları kaydetti:

"Türkiye dünya turizm potansiyeline sahip ülkeler arasında yükselişe geçti. 2012'de 30 milyon olan turist sayımız 2013'te 34 milyon 914 kişi geliyor. Yüzde 10'dan fazla bir artış söz konusu. Bu demektir ki her geçen yıl yüzde 10'dan fazla bir artış var. 2014 yılında geçen yıla göre yüzde 11'lik bir artışla 38 milyon turiste ulaşmayı hedefliyoruz. Dünyadaki turizm devleri arasında yer alarak ilk 5 ülke arasına girmeyi hedefledik."

Çamoğlu, Türkiye'nin dünya turizm potansiyeline sahip ülkeler arasında Fransa, ABD, Çin, İspanya ve İtalya'nın ardından 6. sırada yer aldığını sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye, turizmde ilk 5 ülke arasına girmeyi hedefledi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN