Mauritius'un umudu Türkiye

Giriş Tarihi: 3.2.2014 12:39 Güncelleme Tarihi: 3.2.2014 15:25

Hint okyanusunun egzotik adası ve dünyanın en iyi balayı adası seçilen bir buçuk milyonlu nüfuslu Mauritius Turizm Bakanı Hon Michael Yeung sık Yuen, avrupa ülkelerinde ciddi krizlerin baş göstermesi ile ekonomisinin çok güçlendiğini belirttiği Türkiye'yi tercih ettiklerini ve tanıtım faaliyetlerini başlattıklarını söyledi. Bakan Yuen, "Türkiye Avrupa'nın en güçlü ekonomik yapıya sahip ülkesi" dedi.

Hint Okyanusu'nun güneybatı bölümünde yer alan ada ülkesi olan, Madagaskar'ın 900 km kadar doğusunda ve Hindistan'ın 3.943 km güneybatısında bulunan yüz ölçümü 2.040 km² nüfusu 1,5 milyon olan, Hint okyanusunun egzotik adası ve dünyanın en iyi balayı adası seçilen Mauritius Adası'nın Turizm Bakanı Hon Michael Yeung sık Yuen turizm tanıtımı nedeniyle İstanbul'a geldi. Türkiye'yi yakından takip ettiklerini ve turizm alanında işbirliği içerisine girmek istediklerini belirten Bakan Hon Michael Yeung sık Yuen, ülkelerine avrupalı ve uzakdoğuluların rağbet gösterdiğini fakat Avrupa'da ciddi ekonomik krizin başgöstermesi ile son yıllarda ekonomik yapısı güçlenen Türkiye'yi turizm alanında hedef olarak seçtiklerini söyledi.


İki ülke arasındaki turizm çalışmaları nedeniyle Türk Hava Yolları yetkilileri ile görüşmeler yaptıklarını ve direk uçuşlar konusunda görüş alışverişinde bulunduklarını belirten bakan Yuen, "Türkiye pazarı için çok büyük umutlarımız var. Türkler böyle bir adanın var olduğunu dahi bilmiyordu. Her yıl özellikle İngiliz, Fransız, Alman, İtalyan, Çin ve Rus cumhuriyetlerinden yaklaşık 1,5 milyon turist geliyordu. Fakat Avrupa'da çok ciddi ekonomik krizler baş gösterince bizde ekonomisi son yıllarda güçlenen Türkiye'ye yöneldik. Vize almaya gerek olmayan Dubai'den ve Paris'ten aktarmalı uçuşların bulunduğu adamıza Türkiye'den direkt ve aktarmalı uçuşlar için THY Genel Müdürü Temel Kotil ile görüşmede bulunduk. Olumlu gelişmeler bekliyoruz. Bizim adamız diğer adalardan çok farklı sadece plaj ve güneş değil, Maldivlerle yarışan yeşil, golf ve balayı adasıdır. Denizde ve karada yapılacak çok güzel aktiviteler var. World travel tarafından Hint okyanusunda dünyada en iyi balayı adası seçildi, En iyi dalış noktası ve dünyanın en prestijli golf turnuvalarının yapılacağı bölge haline geldi. Unesco Dünya mirası listesinde yer alan doğal güzelliklerini görmek isteyen Türkleri bekliyoruz. Her türlü deniz sporunun yapılacağı sahiller, yedi renkli toprakları, Chamarel şelalesi, şeker kamışı tarlaları yani Hint okyanusunun egzotik adası şimdi Türkleri bekliyor"dedi.


Vizesiz gidilebilen ülkeler

MAURİTİUS ADASI HAKKINDA: Sıcaklık yıl boyunca 24-30 derece arasında ,en sıcak aylar aralık-ocak ve şubat aylarıdır.Başkenti PORT LOUİS dir. Otellerin çoğu lüks ve spa hizmeti vermektedir En önemli gelir kaynağı şeker kamışıdır Bu yüzden adaya şeker adası da denilmektedir
St.Brandon, Rodrigues ve Agalega Adaları da Maritus Cumhuriyeti'ne dahildir. Maritus, coğrafî olarak Hint Okyanusu'ndaki Maskaren Adaları'nın bir parçasıdır. Adaya 16. yüzyılın başlarında ilk olarak Portekizliler adım atmıştır. 18. yüzyılda ise, Fransızlar tarafından işgal edilmiştir. Ünlü Hindu tapınağı Maheswarnath buradaki Triolet kasabasındadır. Ayrıca 17. yüzyılda soyu tükenmiş olan güvercin benzeri kuş türü Dodo'nun da son yaşamış olduğu alan Mauritius'tur.


Denizin ortasındaki dev şelale

Mauritius Adası'nın güneybatı ucundaki, havadan bakıldığında sualtında bir şelale varmış gibi görünen büyüleyici doğal oluşum görenleri şaşkına çeviriyor.
Kum ve alüvyonların taşınması nedeniyle oluşan şelale yanılsaması, Google'un Haritalar servisinde de görülebiliyor.
Aşk ve dansın ülkesi Mauritius Mauritiuslular adalarını '7 renkli yeryüzü parçası' olarak adlandırıyorlar. Eğer tatilinizi tropikal bir adada geçirmeyi hayal ediyorsanız, bembeyaz kum, palmiye ağaçları ve türkuaz dalgaları kenarında gün boyu güneşin tadını çıkarmak, mercan adalarında denizin dibini keşfetmeye varım ve farklı kültürlerin şaşırtıcı uyumuna tanık olmak istiyorum diyorsanız aşk ve dansın ülkesi Mauritius tam size göre bir yer olabilir.

ADANIN GÜNEYİ: Mauritiusun güneyinde sönmüş trou aux cerf volkanını keşfe çıkabilirsiniz.Black river ulusal parkı ,şelaleler , chamarel in yedi renkli dünya ve kutsal olduğuna inanılan grand bassin gölü gezilecek yerler arasında...
Afrika ,hint ve fransız mutfağının leziz örneklerini okyanus manzarası eşliğinde tadabilirsiniz.Adada resmi dil ingilizce,fransızca ve creole (afrika dillerinin karışımı ,ingilizce ve fransızcadan oluşur)
Ülkemize vize uygulamıyor. Para birimi mauritius rupisi .Ulaşım :emirates havayolları ile dubai aktarmalı ulaşabilirsiniz.uzakları keşfetmeyi sevenlerin gitmesi gereken bir ada.

Mustafa KAYA-SABAH

Turizm twitter
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mauritius'un umudu Türkiye
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN