Mısır'da turizm ağır darbe aldı

Giriş Tarihi: 11.2.2014 11:27

Askeri müdahale, şiddet olayları ve siyasi istikrarsızlık nedeniyle imaj kaybına uğrayan Mısır, turizmde ağır darbe aldı

Mısır'da askeri darbe ve şiddet olaylarının ardından devam eden istikrarsızlık turizm sektörünü de olumsuz etkiledi.

Mısır Turizm Federasyonu tarafından hazırlanarak Turizm Bakanı Hişam az-Za'zu'ya sunulan raporda ülkenin turizm gelirinin 2013'te, bir önceki yıla oranla yüzde 41 azalarak 10 milyar dolardan 5,9 milyar dolara düştüğü açıklandı.

Raporda ülkeye gelen yabancı ziyaretçi sayısında ciddi bir düşüş yaşandığı ifade edilirken Mısır'a gelen turist sayısının 2012'de 11,5 milyon iken, 2013'te 9,5'e gerilediği kaydedildi.

Turizmdeki düşüşün özel sektöre yansımalarının da konu edildiği rapora göre, turizm şirketleri ve seyahat acentelarının da geçen yıl yaklaşık 173 milyon dolar zarar ettiği belirtildi.

Mısır Turizm ve Seyahat Acentaları Odası Yönetim Kurulu üyesi Basil es-Sisi, hükümetten turizm sektörüne destek olmasını talep ederek, "Vergilerin düşürülmesini ve şirketlerin son 3 seneye ait sigorta borçlarının tehir edilmesinin istiyoruz. Bankalar, şirketlere ve acentelere destek amaçlı özel kredi imkanı sağlamalı, ödemeleri ise sektör kendini toparlayıncaya kadar ertelemeli" dedi.

Rapora göre Turizm ve Seyahat Acenteleri Odası'na bağlı 2500 şirket bulunuyor. Bu şirketlerin 300'ü yurtdışından ülkeyi ziyaret için gelen turistlerle ilgilenirken geri kalan şirketler ise yurtiçi turizmi, hac ve umre ziyaretleri alanında hizmet veriyor.
Turizm twitter
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mısır'da turizm ağır darbe aldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN