Gazze'de Osmanlı izleri

Gazze'de Osmanlı'nın restore ettirdiği Katibu'l Vilaye Camisi ile hemen bitişiğindeki Perfirius Kilisesi geçmişten günümüze bir arada yaşayan Müslüman ve Hristiyan halklar arasındaki hoşgörüyü simgeliyor.

Giriş Tarihi: 12.2.2014 11:15
Gazze'de yaklaşık 7 asırdır faaliyet gösteren Katibu'l Vilaye (Vilayet Katibi) Camisi ile hemen bitişiğindeki Perfirius Kilisesi, geçmişten günümüze bir arada yaşayan Müslüman ve Hristiyan halklar arasındaki hoşgörüyü simgeliyor.

Memlük sultanlarından Sultan En-Nasır Muhammed el-Kalavun döneminde 1325 yılında inşa edilen ve Osmanlı döneminde restore edilen Katibu'l Vilaye'nin minaresi ile hemen yakınındaki kilisenin kubbesindeki haç bakışları üzerine çekiyor.

AA muhabirine konuşan Gazze'deki Filistin Hükümeti Turizm ve Eski Eserler Bakanlığı'nda Bilimsel Araştırmalar ve Çalışmalar Bölümü Başkanı Heyyam el-Beytar, "Halen ibadete açık olan bu cami ile Hristiyanların dini ritüellerini yerine getirdikleri kilisenin yan yana bulunması ve caminin bitişiğindeki Hristiyan mezarlığı iki din arasındaki hoşgörüyü simgeler nitelikte" değerlendirmesinde bulundu.

Beytar, dar sokakları, bitişik evleri ile meşhur Ez-Zeytun Mahallesi'ni süsleyen, taş mimarisiyle dikkatleri çeken caminin geçmiş asırlarda meydana gelen depremlerde büyük hasar gördüğünü, Osmanlı padişahlarından Sultan 3. Murat döneminde Gazze'de Vilayet Katibi olarak görev yapan Ahmet Bey'in talimatıyla restore edildiğini ve ona nisbeten mabedin bu ismi aldığını ifade etti.
Turizm twitter
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gazze'de Osmanlı izleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN