Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Antalya'da çevrecilerden Phaselis için kozalaklı eylem

Antalya'da 50 kişilik çevreci grubu Kemer'deki Phaselis Antik Kenti'nde yapılacağı iddia edilen 5 yıldızlı otel projesine tepki göstererek, Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü kapısına kozalak bıraktı.

Giriş Tarihi: 14.2.2014 11:20
Antalya, Isparta, Burdur, Denizli, Kaş Platformu üyeleri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinden oluşan çevreciler, antik kent yakınında oturan vatandaşlar Phaselis Antik Kenti sınırındaki parselin bir turizm firmasına tahsis edilmesine tepki göstermek amacıyla Attalos Heykeli önünde bir araya geldi.

Bölgenin doğal dokusuna zarar verileceğini ileri süren çevreciler, 'Koruma Kurulu Phaselis'i Koru' yazılı pankart açtı. Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü'ne yürüyen grup, müdürlük kapısına çam kozalağı bıraktı.
Ardından basın açıklaması yapan platformu sözcüsü Hediye Gündüz, Phaselis Antik Kenti sınırındaki parselin turizm şirketine tahsis edilmesinin hukuka aykırı olduğunu iddia etti.

Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü'nün görevini yapmadığını ileri süren Gündüz, 'Otel yapılması halinde bölgenin çevreyle kültürel dokusunun harap edilecektir. Milli Parklar Müdürlüğü ile Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü'nün yetersiz araştırma yapmasından dolayı alanın tahsisi gerçekleştirildi. Bizler, sorun yaşanmaması için bütüncül koruma ilkelerinin esas alınmasını ve alanın çevresiyle birlikte korunmasını talep ediyoruz. Kamu yararı yerine yatırımcı yararı gözetilmiş olan bu yanlış kararı, kurulun bir kez daha gözden geçirerek yıkımı önlemek için bütüncül koruma ilkeleri doğrultusunda düzeltmesini istiyoruz. Aksi takdirde kamu vicdanı, hukuk ve de toplumsal barış zedelenecek. Kurumlar toplum belleğinde önemlerini kaybedeceklerdir. Bizler kamu vicdanını yaralayan bu kararın kurul tarafından acilen düzeltilmesini istiyoruz' diye konuştu.
Bir süre daha slogan atan grup sessizce dağıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya'da çevrecilerden Phaselis için kozalaklı eylem
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN