Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Adana'nın gizli tarihi Tepebağ'dan çıkıyor

Adana Büyükşehir Belediyesi'nin tarihi Tepebağ'da başlattığı kazı çalışmaları bilim adamlarının gözetiminde sürdürülüyor.

Giriş Tarihi: 17.2.2014 14:39
Belediyenin Adana Müze Müdürlüğü ile yürüttüğü çalışmalara Çukurova Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Fatih Gülşen bilimsel danışmanlık yapıyor.

Kazı çalışmalarına kısa bir süre önce başlanmasına karşın ortaya çıkan buluntuların çokluğu, höyük de kazının başlamasının ne kadar isabetli bir girişim olduğunu ortaya koyuyor. Şimdiye kadar her dönemde gündeme getirilen ancak Zihni Aldırmaz'ın göreve gelmesiyle gerçekleşen Tepebağ'daki kazı çalışmalarının ilerlemesiyle Adana'nın gizli tarihinin de ortaya çıkması bekleniyor. Adana Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, 'Göreve geldiğimiz ilk günden bu yana Tepebağ'ın önemini bildiğimiz için orada bir çalışma yapmak için çalışmalara başladık. Tepebağ kazısı gibi önemli bir çalışmayı başlatmış olmaktan dolayı mutluluk duyuyoruz. Adana 10 bin yıllık tarihi olan bir kent. Yapılacak kazı çalışmalarıyla Adana'nın tarihinin daha net ortaya çıkacağına inanıyoruz. Ayrıca bu çalışma Adana'yı tarih turizmi açısından da cazibe merkezi haline getirecektir. Biz sadece Tepebağ değil kentimizdeki tüm tarihi eserlere ve yapılara sahip çıkmayı görev kabul ettik. Çünkü Adana bu bakımdan çok zengin bir kent.' şeklinde konuştu.
Turizm twitter
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adana'nın gizli tarihi Tepebağ'dan çıkıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN