Aya Elena'ya ziyaretçi akını

Giriş Tarihi: 25.2.2014 11:39

Konya'nın Selçuklu ilçesi Sille mahallesindeki, Anadolu'nun en eski kiliselerinden biri olarak bilinen ve restorasyonun ardından müzeye dönüştürülen Aya Elena Kilisesi, yurt içi ve yurt dışından binlerce ziyaretçinin akınına uğruyor.

Konya'da, İsa'nın doğumunun 327. yılında, Bizans İmparatoru Konstantin'in annesi Helena tarafından yaptırılan Aya Elena Kilisesi, restorasyon sonrası müzeye dönüştürülmesinin ardından geçtiğimiz yıl yurt içi ve yurt dışından yüz binlerce kişiyi ağırladı.

Merkez Selçuklu ilçesindeki Sille mahallesindeki tarihi yapılar, restorasyon çalışmalarının ardından turizme kazandırılıyor.

Bizans ve Osmanlı dönemine ait çok sayıda eserin bulunduğu yerleşim yeri, zengin tarihi ve kültürel mirasıyla önemli bir turizm merkezi olma yolunda hızla ilerliyor.

Manastırları, yeraltı kiliseleri, kemerleri ve çok sayıda camisiyle farklı kültürlerin bir arada yaşamasının dikkati çeken örneklerinden Sille, Selçuklu Belediyesince yapılan restorasyon çalışmaları ve sokak düzenlemeleri ile günden güne cazibe merkezi haline geliyor.

"Restorasyon sonrası müze olarak tescil edildi"


Sille'deki önemli restorasyon çalışmalarından biri olarak görülen, Bizans İmparatoru Konstantin'in annesi Helena tarafından yaptırılan Aya Elena Kilisesi, Anadolu'daki en eski kiliselerden biri olarak biliniyor.

Osmanlı padişahları 2. Mahmud ile Abdülmecid dönemlerinde de restore edilen Aya Elena, son olarak Selçuklu Belediyesi'nce uzun süren restorasyon çalışmasıyla bakımsız ve harabe görüntüsünden kurtarıldı.

Müze olarak tescil edilen ve ziyarete açılan Aya Elena, geçen yıl yurt içi ve yurt dışında yüz binlerce kişinin uğrak yeri oldu.

"Metruk bir haldeydi"


Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay yaptığı açıklamada, Sille'de 5 yıldır önemli restorasyon çalışmaları yaptıklarını söyledi.

Sille'deki çalışmaların, Konya'nın turizmine önemli katkı sağladığını anlatan Altay, Konya'ya gelen turistlerin, Mevlana'dan sonra Sille'yi ve Aya Elena'yı ziyaret ettiğini aktardı.

Altay, Aya Elena'nın kubbe ve kemerlerindeki freskolarla, mimari özelliği ve tarihi geçmişiyle ziyaretçilerin ilgisini çektiğini belirterek, şöyle konuştu:

"Aya Elena Müzesi'nin açılmasından sonra ziyaretçi sayısında önemli bir artış oldu. Hesaplarımıza göre 2013'te yaklaşık 900 bin kişinin Sille'yi ve Aya Elana Müzesini ziyaret ettiğini düşünüyoruz. Aya Elena Kilisesi çok metruk ve harabe bir haldeydi. 3 yıllık uzun bir uğraşın sonucunda belediyemiz tarafından restorasyonu tamamlandı ve müze olarak tescil edilerek ziyaretçilerin hizmetine sunuldu. Aya Elena merkezinde, Sille önemli bir turizm merkezi haline geldi. Özellikle Japonya'dan gelen turistler için önemli bir yer oldu. Yabancı bazı tur operatörleri, buradaki yerleri tur programlarının içine dahil etti. 2015'ten itibaren ziyaretçi sayısında çok ciddi artış bekliyoruz."

Sille'de 6 caminin restorasyonu yapıldı


Sille'de, sokak restorasyonları da yaptıklarını ifade eden Altay, şunları kaydetti:

"Sille'de 6 caminin restorasyonu ve tarihi meskenlere cephe giydirme çalışmaları, buraya çok önemli değer kattı. Restorasyonlar artık yavaş yavaş tamamlanmaya başladı. Buradaki çalışmaları bütüncül bir yaklaşım içinde ele alıyoruz. Restorasyonlar, parça parça bölümlerden oluştuğu için dikkati çekmiyordu. Girişte butik otel için çalışmaları yürütüyoruz. Tamamı bir araya geldiğinde, Sille önemli bir marka haline gelecek. Sille'nin tanıtımı için önemli projeler yürütmeye devam edeceğiz."

Turizm twitter
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aya Elena'ya ziyaretçi akını
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN