Ölmeden önce görmeniz gereken 10 yer

Hayat gelip geçerken dünyanın çeşitli tarihi ve doğal güzellikleri de yeniden keşfedilmeyi bekliyor. Ömrünüzün geri kalanında heybenizde güzel anılar biriktirmek istiyorsanız sizin için dünya üzerinde ölmeden önce görülmesi gereken 10 yeri listeledik. Size sadece çantanızı hazırlayıp yola koyulmak kaldı

Giriş Tarihi: 26.2.2014
STONEHENGE, İNGİLTERE
Stonehenge, Neolitik taş devri ile Bronz çağı arasında yapılan ve birçok mite konu olan bir anıt. Stonehenge 'asılı taşlar' anlamına geliyor. Keskiyle yontulmuş, düzgünleştirilmiş dik konumundaki 30 taştan 17 tanesi hâlâ ayakta. Londra'nın 130 kilometre batısında olan antik yapı, gündoğumu ve günbatımını taçlandıran görüntüsüyle görmeniz gerekenler arasında yer alıyor.

ASHİKAGA ÇİÇEK BAHÇESİ, JAPONYA
Mor salkım çiçeklerinin yüzlerce çeşidinin bir araya geldiği Ashikaga Çiçek Parkı, Japonya'ya gidenlerin mutlaka uğraması gereken yerlerden biri. Tochigi bölgesinde yer alan Ashikaga kentindeki bu parkta 100 yıldan yaşlı mor salkım ağaçları bulunuyor. Yüzlerce metre uzunluğundaki dallardan sarkan renkli çiçekler, parkı adeta cennete çeviriyor. Mor salkımlardan oluşan 80 metrelik bu tünel, doğanın cömert yanıyla tanışmak için ideal bir yer.

CAPİLANO ASMA KÖPRÜSÜ, KANADA
Doğayı tahrip etmeden doğanın güzelliğine karışmanın sırrı Capilano Asma Köprüsü'nde gizli. 100 yıllık asma köprü gözünüzü korkutabilir ama eşsiz doğa ve nehir manzarası korkunuzu unutturacak güzelliğe sahip. Yeşillikler içinde sallanan tarihi köprü, Vancouver Capilano Parkı'nın içerisinde yer alıyor.

MAVİ DALGALAR, MALDİVLER
Maldiv sahillerinde yaşanan müthiş doğa olayının nedeni gel-git sırasında kıyıya vuran dalgalarda bulunan ışıklı planktonlar. Tek hücreli canlı olan planktonlar, elektrik üretebiliyor. Bu, o kadar sıra dışı bir olay ki bu minik canlılar rahatsız edildiklerinde koca bir sahili bile aydınlatabilecek kadar çok ışık yayabiliyor. Siz de bu kumlara uzanıp bu sıra dışı olayı dilediğinizce seyredebilirsiniz.

BAMBU ORMANI, JAPONYA
Japonya Kyoto şehrinin batısındaki Arashiyama, turistlerin ilk uğradığı yerler arasında. Doğal güzelliklerin el verdiği bu bölge, Japonya'da barış ve sükuneti sembolize ediyor. Kyoto'da bulunan Bambu Ormanı 16 kilometrelik bir alanı kaplıyor. Japonlar, bambular arasında dolaşırken rüzgarın çıkardığı sesi, 'Japonya'yı tanımlayan en karakteristik 100 ses' listesine aldılar. Bu sesin insanlara huzur veren sakinleştirici bir etkisi olduğu da söyleniyor.

LAVANTA BAHÇELERİ, FRANSA
Provence, Fransa'nın güneyinden ve Monaco'ya kadar devam eden morun her tonunu görebileceğiniz bir bölge. Bölgeye yaklaştıkça lavanta bahçelerinden gelen mis gibi kokular adeta size selam ediyor. Ünlü ressam Cezanne ve Van Gogh'un yanı sıra pek çok ressam ve yazara ilham kaynağı olan Provence, köyleri ve lavantanın tüm sırlarını anlatan Lavanta Müzesi ile rüya gibi bir seyahat vaat ediyor.

PETRA ANTİK KENTİ, ÜRDÜN
Ürdün'ün Lut Gölü ile Akabe Körfezi arasında bulunan ve kireç taşlarının oyulmasıyla yapılan Petra Antik Kenti'nde tiyatro, tapınak, ev gibi birçok tarihi yapı bulunuyor. Yapılan son araştırmalarda Petra'nın altında gizli gömülü bir bölüm olduğu ve bu bölümde kral mezarları olduğu ortaya çıktı. El-Hazne ve Roma döneminde yapılan Petra Antik Kent, 1985'te UNESCO tarafından Dünya Kültürel Mirası listesine girdi. 2007'de ise Dünyanın Yeni Yedi Harikası'ndan biri olarak seçildi.

ÇİN SEDDİ, ÇİN
Çin'in kuzeybatısı boyunca uzanan Çin Seddi'nin uzunluğu 6 bin 700 kilometreyi buluyor. Dünyanın en uzun savunma duvarının tarihi kalıntıları Po Hay körfezindeki kıyıdan başlayarak Huang-Ho Nehri'ni ikiye bölüyor ve Gobi Çölü'nün batısına doğru devam ediyor. Uzaydan bile görüldüğü iddia edilen tarihi yapı Çin Seddi, 2007 tarihinde Dünyanın Yeni Yedi Harikası'ndan biri olarak seçildi. Tarih kokan bu yapı Çin'in keşfedilmesi gereken büyülü diyarlarından.

MULTNOMAH ŞELALESİ, ABD
Tarihi Kolombiya Nehir Yolu boyunca Corbett ve Dodson arasında bulunan Multnomah Şelalesi adeta şiir gibi akıyor. Oregon Eyaleti'nin en büyük şelalesi ABD'de canlı kalan ikinci en uzun şelale unvanına sahip. Üst geçit ve asma köprülerden şelaleyi kuşbakışı seyredebilirsiniz.

SKAFTAFELL BUZ MAĞARASI, İZLANDA
İzlanda'nın Skaftafell bölgesinde aktif bir yanardağ içinde bulunan buz mağarası, dünyanın en önemli doğal zenginlikleri arasında gösteriliyor. Kristal mağara olarak da anılan bu buz mağarası özellikle gün ışığında peri masallarında anlatılan olağanüstü yerleri akıllara getiriyor. İzlanda'nın en seçkin bölgelerinden biri olan Skaftafell Ulusal Parkı ve içindeki buz mağarasını mutlaka görmelisiniz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ölmeden önce görmeniz gereken 10 yer
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN