Turistik mağarada turizme çamur engeli

Giriş Tarihi: 26.2.2014 15:03

Zonguldak'ta galeri, sarkıt, dikit, travertenler ve milyonlarca yıllık mercan fosilleriyle ziyaretçilerin ilgisini çeken Gökgöl Mağarası, içinden geçen yer altı deresinin taşarak yürüyüş yollarının çamurla kaplanması dolayısıyla 4 aydır turist ağırlayamıyor.

Temiz ve serin havasının yanı sıra görsel zenginlikleriyle stresten arındıran Gökgöl Mağarası, İl Özel İdaresi tarafından turizme açıldığı 2001'den itibaren her yıl çok sayıda turist tarafından ziyaret ediliyor.

Kentin önemli turistlik alanlarından olan mağara, geçen yılı ekim ayındaki aşırı yağışlar nedeniyle taşan derenin taşıdığı çamur ve çakılların yarattığı tahribat nedeniyle il turizmine yaklaşık 4 aydır katkı sağlayamıyor.

Çamur nedeniyle 300 metreden daha ileriye gidilemeyen Gökgöl'de, her yıl tekrarlanan benzer sıkıntıların aşılması için yapılacak ihale doğrultusunda kalıcı düzenlemelerin hayata geçirilmesi planlanıyor.

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Recep Demirtaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yapılacak ihalenin ardından mağara içinde ve dışında bir çok alanda yeniden düzenlemeler gerçekleştirileceğini söyledi.

"Görsel güzellik artacak"


Mağara içinde yaşanan selin çakıl ve çamurla yürüyüş yollarını doldurmasının yanı sıra ahşap köprülere zarar verdiğini anlatan Demirtaş, "Sel baskınıyla aydınlatma sistemi kablolarını da açığa çıkmış bu nedenle herhangi bir can ve mal kaybının yaşanmaması için mağara turizme kapatılmıştır. Valimizin talimatlarıyla Gökgöl Mağarası'nda insanların daha rahat gezebilmesi ve güvenlik önlemlerinin alınabilmesi için bütün gider ve maliyet hesaplamaları bitirilmiş, büyük ihtimalle 15 Mart gibi ihale aşamasına gelinecektir" diye konuştu.

Demirtaş, projenin uygulanmasının mağaranın özgün yapısının korunması için önemli olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:

"İhaleyle mağara, turizme açık olan 875 metrelik kısmında kapsayacak yürüyüş yolu onarımı ve aydınlatma projeleriyle yeniden turizme kazandırılacaktır. Proje, Karabük Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylanmıştır. Yapılacak çalışmanın ardından ziyaretçilerin daha verimli bir gezi yapması sağlanacak. Yürüyüş yolları doğal taşla kaplanacak. 3 ahşap köprünün yenilenmesinin yanı sıra yürüyüş yolu boyunca korkuluklar yapılarak oluşumlara insan elinin değmesi engellenecek. Su altı aydınlatmalarla da görsel güzellik artacak."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turistik mağarada turizme çamur engeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN