Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mağarada "kafe" keyfi

Üzerinde, dünyada tek benzeri ABD'nin Arizona eyaletinde olan 11 metre uzunluğundaki kırılmayan özellikteki camdan terasın bulunduğu, 18. yüzyıl sonlarında 116 metre uzunluğunda inşa edilen su kemerinin yer aldığı İncekaya Kanyonu'ndaki mağara, kafeye çevrilecek. Karabük Kültür ve Turizm Müdürü Şahin: "Bir milyon turist hedefimiz var. Mağara kafemiz de buna önemli derecede hizmet edecek"

Giriş Tarihi: 28.2.2014 11:58
Üzerinde, dünyada tek benzeri ABD'nin Arizona eyaletinde olan 11 metre uzunluğundaki kırılmayan özellikteki camdan terasın bulunduğu, 18. yüzyıl sonlarında 116 metre uzunluğunda inşa edilen su kemerinin yer aldığı İncekaya Kanyonu'ndaki mağara, kafeye çevrilecek.

UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan Safranbolu ilçesindeki 7 kilometre uzunluğunda ve zaman zaman derinliği 100 metreyi bulan kanyondaki kafe olarak düzenlenen mağaraya, yaklaşık 300 metre ahşap kullanılarak yapılan yaya yolu ile ulaşılacak.

Karabük Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Şahin yaptığı açıklamada, 3 bin yıllık tarihi geçmişe sahip Safranbolu ilçesinde turistlerin uzun süreli kalmasını sağlamak için turizm çeşitliliğine gitmek zorunda olduklarını söyledi.

Bu kapsamda bir çok yatırım yaptıklarını anlatan Şahin, "İzzet Mehmet Paşa tarafından 18. yüzyıl sonlarında yapılan uzunluğu 116 metre olan ve 6 kemeri bulunan su kemerinin yer aldığı ayrıca dünyada tek benzerinin ABD'nin Arizona eyaletinde bulunan 11 metre uzunluğunda, 80 metre yüksekliğinde bir de cam terasın bulunduğu kanyonda şimdi de mağara kafe ve yapay şelale yapıyoruz. İnşaatı başladı" diye konuştu.


1 milyon turist hedefi

Kanyonda bulunan bir mağaranın kafeye çevrileceğini dile getiren Şahin, "Mağaraya rahat ulaşılması için 300 metrelik yol yaptık. Bu yol ahşaptan yapıldı. Tıpkı asırlar öncesinde olduğu gibi mağarada insanlar yaşayacak. Turistlerimiz kanyonda yürüdükten sonra saatlerce kafemizde dinlenecek. Bir milyon turist hedefimiz var. Mağara kafemiz de buna önemli derecede hizmet edecek. Mağaramızın otantik yapısını bozmayacağız. Çalışmalar kısa süre içinde tamamlanacak" ifadesini kullandı.

Şahin, su kemeri, yürüyüş parkurları, mağara kafe, cam teras ve yapay şelalenin bulunacağı kanyonun Türkiye'de bir ilk olacağını ve binlerce turisti çekeceğini kaydetti.

Turizm twitter
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mağarada "kafe" keyfi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN