Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Osmanlı'nın Trakya'daki ilk mirası

Kırklareli'de Hızır Bey tarafından Kabe mimarisine benzer şekilde inşa edilen 631 yıllık Hızırbey Camisi, mimari özellikleri ve hat yazılarıyla ilgi görüyor

Giriş Tarihi: 1.3.2014 15:30 Güncelleme Tarihi: 1.3.2014 15:31
Kırklareli'de Hızır Bey tarafından Kabe mimarisine benzer şekilde inşa edilen 631 yıllık Hızırbey Camisi, mimari özellikleri ve hat yazılarıyla ilgi görüyor.

Kırklareli merkezinde, çarşı içinde bulunan "Büyük Cami" olarak da bilinen Hızırbey Camisi, 1383'te Köse Mihalzade Hızır Bey tarafından yaptırıldı.

Kabe mimarisine benzer şekilde inşa edilen ve 1000 kişinin ibadet edebileceği kapasiteye sahip caminin deprem sonucu yıkılan, cami inşasından daha sonra yapılan dikdörtgen planlı son cemaat yeri, Aydoslu Hacı Yusuf Paşa tarafından 1824'te onarıldı. Tosunoğlu Ali Efendi tarafından 1887'de bir onarım daha geçiren caminin, kesme taş ve tek şerefeli, kütük kare ve külah kurşunlu minaresi, Balkan Savaşı'nda Bulgarlar tarafından yarıya kadar yıkıldı. Minare, daha sonra tekrar yapıldı.

Erken Osmanlı dönemi yapılarından olan ve zengin kalem işi süslemeleri ile dikkati çeken caminin iç duvarlarını süsleyen büyük harfli yazılar, 1308'te Kastamonulu Hattat Tevfik tarafından yazıldı.

"Mimari yapısı dikkati çekiyor"


Caminin din görevlisi Celalettin Selçuk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hızırbey Camisi'nin mimari özellikleriyle hem ibadete hem de ziyarete gelenlerin dikkatini çektiğini belirtti.

Caminin bu kadar eski bir geçmişi olmasına rağmen çok tahrip olmadığını ifade eden Selçuk, "Camide, kalın duvarlar, sıcak bir yapı ve akustik ses düzeneği ile herkesin rahatlıkla sesinizi duyabileceği bir ortam var. Ecdat her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşünerek inşa etmiş. Yüreğini, imanını, ustalığını, mimarisini, mühendisliğini, bütün emeğini tertemiz yüreğiyle beraber buraya harcamıştır" diye konuştu.

Hızırbey Camisi'nin Trakya'daki ilk Osmanlı eseri olduğunu anlatan Selçuk, caminin 2009 yılında da restore edildiğini kaydetti. Selçuk, restorasyonda caminin süslemelerinin aslına uygun olarak yapıldığını anlattı.

Caminin güneyinde çarşı ve hamamı bulunduğunu ifade eden Selçuk, şu bilgileri verdi:

"O dönemde ilk yapılan eserler olmasına rağmen medreseden söz edilmiyor. Ancak Osmanlı'nın sonraki dönemlerinde camiyle beraber hamamı, çarşısı ve medreseyi görüyoruz. Caminin içerisinde alt tabanda basamak basamak inişler vardır. Bir rivayete göre, medresenin olmadığı dönemlerde ulema caminin içerisinde eğitilirmiş. Caminin ön kısmı, ilim ehli bu bölümde yetiştiği için yüksek tutulmuştur. Hem ilmin üstünlüğüne hem de bu alana saygı açısından."
Turizm twitter
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Osmanlı'nın Trakya'daki ilk mirası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN