Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Batı Afrika'nın gözdesi

Fildişi Sahili Cumhuriyeti'nin ticaret merkezi Abidjan yüksek binaları, lüks villaları ve Erbie lagünüyle Batı Afrika'nın en gözde şehirlerinden biri

Giriş Tarihi: 19.3.2014
Üç milyon nüfusuyla Afrika'nın en kalabalık şehirlerden biri olan, Paris ve Kinshasa'dan sonra dünyanın Fransızca konuşulan en büyük şehri Abidjan'dan önce ülkenin bağımsızlık öyküsüne göz atmakta fayda var. Bu topraklara Fildişi Sahili adını verenler, XV. yüzyılda buraya ilk ayak basan Portekizliler. 1893'te Fransa'nın sömürgesi olan Fildişi Sahili'nde kakao ve kahve, ülkenin en önemli ihraç ürünleri oldu. 7 Ağustos 1960'da Fildişi Sahili'ne bağımsızlığını kazandıran ve ülkenin ilk cumhurbaşkanı olan Felix Houphouet- Boigny döneminde tarıma dayalı yürütülen ekonomiyle mucizeler yaratıldı. Houphouet-Boigny'nin 1993'te ölümüyle ülkede toplumsal gerginlik başladı. 2000'den beri ülkenin cumhurbaşkanı olan Laurent Gbagbo bu görevini 2010 seçimini kazanan Alassane Ouattara'ya devretmeyi reddedince, tutuklandı. Gbabgo'nun yargılanması Lahey'de devam ediyor. Komşuları olan Liberya, Gine, Mali, Burkina Faso ve Gana'dan buraya göç edenler, ülkenin günümüzdeki 22 milyonluk nüfusunu oluşturuyor. Resmi dil Fransızca'nın yanı sıra ülkede 60 değişik etnik dil konuşuluyor. Bir efsaneye göre Avrupalı kaşiflerden biri, ağaç dalları taşıyan yaşlı bir yerliye en yakın köyün adını sorar.

EN ÖNEMLİ DENİZ LİMANI
Kaşifin orada bulunma nedenini sorduğunu düşünen yerli "Sadece yaprakları kestim" anlamına gelen "Min-chan m'bidjan" diye bağırır. Kaşif de en yakın köyün adının Abidjan olduğunu düşünür. Bu köyün yerinde kurulan şehrin adı da Abidjan olarak anılmaya başlar. Yüksek binaları, denizin uzantısı Erbie lagünü ve bu lagündeki birbirine köprülerle bağlanan adalarıyla Batı Afrika'nın en gözde şehirlerinden biri olan, Fransız kolonizasyon döneminin son başkenti Abidjan, Vridi Kanalı'nın da açılmasıyla en önemli deniz limanı olmuş.

NASIL GİDİLİR?
Türk Hava Yolları (THY) İstanbul-Abidjan arasında haftada dört sefer yapıyor. Aralık ayından mayısa kadar da kurak mevsim, en uygun zaman.

VRİDİ AHO BALIKÇI KÖYÜ
Abidjan yakınlarındaki balıkçı köyü Vridi Aho'da köylüler nehirde yakalayıp getirdikleri köyün maskotu timsah için betonarme bir barınak inşa etmişler. Köylü kadınlar kocaman havanlarda manyok dövüyor. Köy halkı hayli güler yüzlü, kibar ve misavirperver.

ULUSAL KIYAFET MÜZESİ
Eskiden vali konağı olarak hizmet veren, günümüzde kabile kıyafetlerinin sergilendiği müzenin restorasyonu yakın zamanda bitti.

EL SANATLARI PAZARI
Cava el sanatları pazarı Afrika'ya özgü ahşap maskeler ve farklı objeler almak için ideal.

FİGEN GÜNDÜZ

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Batı Afrika'nın gözdesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN