Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Diyabetlilere tatil tüyoları

Diyabet hastaları birkaç küçük hazırlık yaparak rahat rahat tatile çıkabilir!

Giriş Tarihi: 26.3.2014
Medical Park Bursa Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Serdal Baysal; özellikle insülin kullanan diyabet hastalarının, seyahat öncesi sağlık kontrolünden geçmesi ve gerekli hazırlıklarını yapmaları durumunda, dünyanın her yerine, her türlü araçla seyahat edebileceklerini söylüyor. Dr. Baysal, diyabet hastalarına sağlıklı tatilin reçetesini anlattı:
Gideceğiniz yeri araştırın: Yurtdışı seyahatlerinde gidilecek ülkenin hijyen koşulları ve bulaşıcı hastalıkları hakkında önceden bilgi alınmalı, bağışıklanma işlemleri önceden yapılmalıdır. Örneğin; Afrika'ya gidecek kişiler mutlaka 'sarı humma' aşısı yaptırmalı. Hijyeni kötü olan ülkelerde, zorunda kalmadıkça dışarıda satılan açık besinler tüketilmemeli ve şebeke suları içilmemeli. Temizliğinden emin olunan restoranlarda kapalı yiyecek ve su almaları gerekiyor.
Diyabet kimliğinizi yanınızda taşıyın: Şeker hastalarının seyahatlerinde kişisel bilgilerini, doktoru veya yakınının telefonunu, kullandığı ilaçlar ve ilaçların dozlarını gösteren diyabet kimliklerini yanlarında taşımaları gereklidir.
Kan şekerinizi ölçmeyi unutmayın: Uzun süren seyahatler sırasında sık sık kan şekeri kontrolleri yapılmalı ve sonuca göre insülin uygulanmalı. Bu yüzden seyahate çıkacak şeker hastalarının yanlarında mutlaka kan şeker ölçüm cihazı, kısa sürede etkili insülinler, kan şeker ölçüm stripleri bulundurmaları gerekir. Hastalara, bütün ihtimallere karşı, ihtiyaçtan fazla tıbbi malzeme (insülin, insülin kalem ucu, strip, insülin enjektörü, glukagon ) almaları önerilir.
Hipoglisemiye karşı kesme şeker: Ayrıca hipoglisemi (kan şeker düşüklüğü) riskine karşı meyve suyu ve kesme şeker gibi karbonhidrat içeriği yüksek ve emilmesi kolay gıdalar almaları uygun olur. Derin hipoglisemi durumunda hastanın yanında taşıdığı hazır glukagon enjektörü hayat kurtarıcı olabilir. Hastanın, glukagonu hangi durumda ve nasıl kullanılacağını içeren bir kimlik taşımaları gerekir. Glukagon da, insülinin saklama koşullarında saklanmalı. '
Yerel saatleri' unutmayın!:
Kıtalar arası yolculuk yapan şeker hastalarının seyahatlerinde dikkat etmeleri gereken bir diğer önemli durum 'yerel saat' uygulamalarıdır. Bunun için gidilecek yer ile bulunduğu yer arasındaki zaman farkı hesaplanmalı; batıya gidilecek ise günün uzayacağı, doğuya gidildiğinde günün kısalacağı bilinmelidir.
İlaç vaktini atlamayın: İnsüline ihtiyaç duymayan, diyet ve tabletlerle kan şekerleri kontrol altında olan hastaların seyahat etmeleri daha kolaydır. Bu hastaların insülin taşımak gibi sorunları olmadığı için seyahat ederken dikkat etmeleri gereken husus; ilaçlarını vaktinde almalarıdır. Ancak onların da hipoglisemi ihtimaline karşı, insülin kullanan hastalar gibi yanlarına taşınması kolay ve bozulma riski az olan karbonhidrat içeriği yüksek gıdalar almaları uygun olur.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Diyabetlilere tatil tüyoları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN