Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şehzadeler şehri Amasya

Şehzadeler şehri Amasya, Amazonlar'dan, Hititler'e kadar onlarca medeniyete ev sahipliği yapmış. Elmanın da anavatanı kabul edilen Amasya sahip olduğu doğa ve tarihi ile ziyaretçilerini büyülüyor

Giriş Tarihi: 26.3.2014
Anadolu'nun en eski kentlerinden birisi. Burası Amasya. Misket elmasıyla meşhur. Şehzadeler şehri de deniliyor buraya. Sadece şehzadeler ikamet etmemiş burada, ilk insan evladının gelip ev bark kurduğu tarihten bu yana 4 bin yıl geçmiş. Tam ortasından zümrüt rengi Yeşilırmak akıyor. İki tarafında iki dağ yükseliyor. Tarih, coğrafya ve güzellik iç içe geçmiş. Amasya'nın güzel meydanlarından birinde sakallı, heybetli bir adamın heykelini göreceksiniz. Bu adam en eski Amasyalılardan biri olan Strabon. Coğrafya biliminin kurucusu, o meşhur gezgin. M.Ö. 60 yılında burada doğmuş, dünyayı gezmiş, alemleri dolaşmış, ciltler dolusu kitaplar yazmış, sonra da dönüp gelmiş doğduğu şehre ve M.S. 19 yılında burada gözlerini kapamış dünyaya.

AMAZONLAR DA ORADAYDI
Amasya ismini Amazon Kraliçesi Amasis'ten alıyor. Hani o Yunan mitolojisinde sadece kadın savaşçılardan oluşan tarihi bir ulus var ya onlardan bahsediyor Strabon. Yeryüzünün bilinen en eski anaerkil topluluklarından biri olan Amazonların Samsun-Amasya hattında yerleşmiş olduğu kesinleşmiş sayılıyor. Ve hem Strabon'dan önceki hem de sonraki araştırmacılar bunu teyit ediyor. Orta Karadeniz bölgesinin bu güzel kentinde Hititlerden başlayarak bugüne kadar 13 (bazılarına göre 19) medeniyet yaşamış. Şehirde ve şehrin kırlara açılan alanlarında yapılan araştırmalarda bu birbirinden farklı medeniyetlerin izini bulmak mümkün. Çok fazla tarihi ayrıntıya girip sizi sıkmadan günümüze gelmek istiyorum. Amasya'ya dair ilk yazımı bundan 14 yıl önce yazmışım. ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, o tarihlerde bana, "Amasya'yı görmelisin, çok büyük iyilikler ve güzellikler yaşanıyor orada" demişti. Ve ben de birkaç hafta sonra soluğu orada almıştım. Şaşırmıştım. Çünkü o zamandan yaklaşık beş yıl kadar önce Amasya'dan geçerken çok üzülmüştüm. Binlerce yıllık tarihin izlerini taşıyan mezarlar, kaleler, hanlar, hamamlar, camiler, çeşmeler, saat kuleleri dökülüyor, can çekişiyordu. Yalı boyundaki tarihi konaklar Yeşilırmak'a dökülmek üzereydi. Evet, tam beş yıl sonra gittiğimde acayip bir değişiklikle karşılaşmıştım. ÇEKÜL'ün önderliğinde bir araya gelen valilik ve belediyenin de desteğiyle, bu kadar kısa bir zaman zarfında tarih ayağa kaldırılmış, Amasya ihya edilmişti. Dönemin Amasya Valisi Hüseyin Poroy'un ve Belediye Başkanı Hüseyin Baş'ın katkılarıyla olmuştu bütün bunlar. Ayrıca Amasya'nın köklü aileleri de bu süreci aktif olarak desteklemiş, bütün Amasyalılar da taşın altına ellerini koymuştu.

ELMANIN ANAVATANI
Vali Hüseyin Poroy, kentin kırsal bölgelerinde yaptırdığı bir araştırmada buradaki uygarlığın en büyük simgelerinden biri olan Amasya elmasının sonunun geldiğini fark etmiş. Bilindiği gibi elmanın anavatanı Kuzey Anadolu. Bazı araştırmacılar, elmanın tarihte ilk ortaya çıktığı yerin Amasya olduğunu da söylüyor. Fakat, yeryüzündeki en lezzetli türlerden biri olan Amasya misket elmasının bir özelliği var. Bu ağaç her sene ürün vermiyor. Bir sene dalları kıracak kadar çok elma çıkıyor ortaya, sonraki sene dinleniyor. Bu sebeple bölgedeki elma yetiştiricileri daha fazla ürün alabilmek için misketleri söküp yerine, başta golden olmak üzere daha verimli türleri ekmeye başlıyor. Bunun üzerine köylüye bedava elma fidanları dağıtıyor. Bu sayede Amasya elmasını yemeye devam ediyoruz. Bazıları Amasya'nın bir gün içinde gezilip geçilecek bir yer olduğunu düşünüyor. Ben dört günde bitirebildim. Siz hafta sonu turlarıyla tadımlık da olsa bu şehri gezebilirsiniz.

Nerede kalınır?

Amasya'da her bütçeye ve zevke göre oteller ve pansiyonlar mevcut. Ameliena, Büyük Amasya, Aydınlı, The Apple Palace, Grand Pasha gibi otellerin yanı sıra, Emin Efendi Konakları, Gül Evi ve Pansiyonu da var. Amasya'nın bir başka özelliği de yeraltından çıkan sıcak ve şifalı su kaynakları. Bu sebeple termal turizmi de yapılıyor. Bunun için Hamamözü ve Gözlek Termal Otelleri'ne gidilir. Amasya'da çok renkli bir gece hayatı var. Irmak kenarındaki restoranlarda rakı-balık keyfi yapılabilirsiniz.

Nereye gidilmeli?

Öncelikle Amasya Müzesi'ni görmelisiniz. Müzeye gitmişken bahçede yer alan Selçuklu Sultani I.Mesud'a ait türbe ve Osmanlı dönemi Narlıbahçe Çeşmesi'ni de görmelisiniz.
Saraydüzü Kışla Binası'nı atlamayın.
Hazeranlar Konağı da gezilecek yerlerden biri. Şu anda Etnografya Müzesi olarak hizmet veriyor.
Şehzadelerin nasıl yaşadığını merak ediyorsanız Şehzadeler Müzesi sizi bekliyor.
Amasya Kalesi'ni, Sabuncuoğlu Tıp ve Cerrahi Müzesi'ni ve Alparsan Müzesi'ni de görmelisiniz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şehzadeler şehri Amasya
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN