Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kardelenler, baharı müjdeledi

Karların erimesiyle baharı karşılayarak gün yüzüne çıkan çiğdem ve kardelenler, eşsiz bir güzellik sunuyor.

Giriş Tarihi: 27.3.2014 12:27
Havanın ısınması ve karların erimesiyle baharı karşılayarak günyüzüne çıkan çiğdem ve kardelenler, eşsiz güzellikler sunuyor.

Kars'ın Sarıkamış ilçesinde kar tabakasını delen çiğdem ve kardelenler bahara merhaba dedi. Zarifliğiyle göz dolduran ve renginden dolayı saflığın simgesi olarak nitelendirilen kardelenler, güzel görüntü oluşturuyor.

Mor ve bembeyaz rengiyle kardelenler, zemini ısıtarak sivri şekilde karın içerisinde çıkıyor, sonra da şemsiye şeklini alıyor. Sarıkamış'ı çevreleyen Acısu, Aşıt Tepe ve Çamaşır Deresi mevkilerinde açan mor kardelenler, çiğdemler fotoğraf sanatçılarına da güzel görüntüler sunuyor.

Buzları tamamen eriyen Ördek Gölü'nde ise yaban ördekleri, angutlar, uzun süren kış mevsiminin sonunda yüzmenin keyfini çıkardı. Doğanın canlanmasıyla ağaçkakan kuşları, sincaplar, sarıçam ormanları içinde baharın geldiğini müjdeliyor.

"Son cemre düştükten sonra kardelenler baharı ilk müjdeleyen çiçeklerimizdir"


Kültür ve Turizm İl Müdürü Hakan Doğanay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölgenin florasının çok zengin olduğunu ifade ederek, eko-turizm açısından özellikle kardelenlerin farklı güzellikler sunduğunu söyledi.

Bölgede bahar ve yaz aylarında trekking düzenlediklerini anlatan Doğanay, "Kente gelen doğaseverler bölgenin doğa yapısını, turizmini öğreniyor. Sarıkamış kardelenleri, Allahuekber şehitleriyle özdeşleşmiştir. Şehitlerimiz gibi dağda açan kardelenler ölümsüzlüğü simgeliyor. Yani kardelenler açtığı zaman, şehitlerimizin ölümsüz olduğunu anlatıyor" diye konuştu.

Kardelen ve çiğdem çiçeklerinin 2 bin 100 ve 2 bin 700 rakım arasında, mart ayının ortalarından itibaren çıkmaya başladığını ve haziran ayı ortalarına kadar bölgede güzel görüntü oluşturduğunu belirten Doğanay, "Son cemre düştükten sonra kardelenler baharı ilk müjdeleyen çiçeklerimizdir. Karın altında zemini ısıtan kardelenler sivri şekilde çıkar, sonra karın üzerinde şemsiye gibi açılır" ifadelerini kullandı.

Fotoğraf sanatçısı Turan Koçaş da baharın gelmesiyle Sarıkamış'ın güzelliklerini fotoğraf karelerine yansıtmaya çalıştıklarını kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kardelenler, baharı müjdeledi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN