Didim'de 'Akköy turizm'e açılsın'

Giriş Tarihi: 31.3.2014 12:01

Aydın'ın Didim ilçesine bağlı Akköy'ün Osmanlı mirası ve tarihi dokusunu halen muhafaza eden bir köy olduğunu belirten emekli Ali Rıza Doğru, köyün turizme açılmasını istedi.

Akköy'de çiftçilik yaptığını belirten Doğru, Almanya'da bir süre çalıştıktan sonra köyüne döndüğünü söyledi. Doğru, 'Akköy, 1924 yılın da Yunanistan ile yapılan mübadele sonrası köyde yaşayan Rumlar tarafından boşaltıldı. Şu anda köyde yaşayanlar çoğunluk olarak Yunanistan'ın Doksat kasabasından gelen vatandaşlar kalmaktadır. Köyün tarihi evleri günümüze kadar kısmen hasarlar alsa da halen mimarı dokusunu koruyor. Sit nedeniyle köyde yaşayan vatandaşlar çatısı ve duvarları yıkılmış olan tarihi eski evlerini maalesef onaramıyorlar. Hiçbir yere bir çivi çakılamıyorlar. Konut sahipleri mağdur durumdadır. İzmir'in Selçuk İlçesine bağlı Şirince köyü benzeri bir proje dahilin de köyün mimari dokusu korunmak kaydıyla restore edilerek turizme kazandırılmasını istiyorum' dedi
Doğru, yetkililerin köyün tarihi mirasına karşı duyarlı olmalarını ve tarihi yapıların restorasyonu için yardım beklediklerini belirtti.
Turizm twitter
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Didim'de 'Akköy turizm'e açılsın'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN