Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şimdi Balkanlar zamanı

Sırbistan'ın başkenti Belgrad'dan başlayıp Karadağ'ın turizm merkezi Budva'ya uzanan muhteşem bir Balkanlar gezisine ne dersiniz? Balkanlar'da 6 ülkeyi göreceğiniz bu eşsiz turda vizesiz tatile çıkmak ise ayrı bir keyif

Giriş Tarihi: 3.4.2014
Balkanlar hem vizesiz olması hem de birden fazla ülke görme fırsatı tanıdığı için en fazla tercih edilen turlar arasında yerini alıyor. Balkanlar'da 6 ülke programı için Üsküp veya Belgrad başlangıçlı olarak 2 ülke çıkışlı tur seçeneği bulunuyor.

KÜLTÜR BİLEŞENİ

Sırbistan asma bahçeleri, yemyeşil ovalara kurulu manastırları, nehirleri, gölleri ve kaplıcalarıyla insanı büyüleyen bir ülke. Sırbistan'ın başkenti Belgrad farklı kültürleri bir potada eriten dokusuyla büyülüyor. Sava ve Tuna nehirlerinin buluştuğu şehirde iki nehir Belgrad'ın da çehresini değiştiriyor. Temiz havasıyla insana nefes aldığını hissettiren bu şehirde Kale Meydanı, Askeri Müze, İstanbul Kapı, Saat Kulesi, Lazerevic Anıtı, Nebojsa Kulesi ve Saborna Kilisesi bu şehri daha da güzelleştiren yapılar olarak karşımıza çıkıyor. Hepimizin yüreğine hüzünlü bir dokunuş yapan Saraybosna küllerinden yeniden doğan bir şehir. Geçmişin kötü günlerini silip tarihi ve kültürel eserleriyle yeniden şahlanmaya hazırlanan kent Osmanlı döneminden kalan eserleriyle ziyaretçilerine nasıl da dimdik ayakta kaldığını anlatıyor. Mimar Hayreddin tarafından 1557'de inşa edilen ve Osmanlı mimarisinin bir şaheseri olan Mostar Köprüsü bunun en bariz örneği aslında.

HÜZÜNLE UMUT BİR ARADA

Türkiye Cumhuriyeti'nin katkılarıyla birebir aynısı yapılan bu eşsiz mimari savaşla tarihin silinemeyeceğini anlatıyor. Güçlü duruşun bir simgesi olan bu şehirde hüzünle umut birbirine karışıyor. Her yeni doğan çocukla mutluluğun bir kez daha yeşerdiği Bosna yeniden doğuşu anlatıyor. Avrupa'nın en müstesna çarşısı Başçarşı'ya sahip olan bu şehirde her sokağı gezmeli her köşeyi içinize çekmelisiniz.

TURİZM MERKEZİ BUDVA
Karadağ'ın kıyı şehri Kotor körfezinin nefes kesen manzarasıyla büyülüyor. Yol üzerinde son durağınız ise muhteşem sahilleri ve renkli gece hayatı ile Balkanlar'ın en ünlü tatil merkezlerinden biri olan Budva oluyor. Karadağ'ın sahil şehirlerinden biri olan Budva ülkenin turizm merkezi olarak kabul ediliyor. 2 bin 500 senelik geçmişiyle Adriyatik Denizi kıyısındaki en eski yerleşim yerlerinden biri olarak bilinen şehir yat limanı, Hawaii'ye benzerliğiyle ün yapan St. Nikola Adası, Stari Grad'ı ve kalesiyle ziyaretçilerini hayran bırakıyor.

TÜRK KÖYÜ POÇİTEL
Tarihi dokusunu hala koruyan ve Türk köyü olarak bilinen Poçitel Saraybosna'dan sonraki rotanız olmalı. Ardından kıyı kentleri ve tatil kasabalarıyla yarışan başkent Zegreb'e geçmenizi tavsiye ederiz. Zegreb, kirlenmemiş denizi, tertemiz doğası ve 116 mavi bayraklı plajıyla Hırvatistan'ın övünç kaynağı. Turunuzun vizesiz olması Dubrovnik ile buluşmanızı engelleyemiyor. Tur esnasında dileyen yeşil pasaportuyla veya vizesi olanlar da vizeleriyle Dubrovnik'i gezebiliyor. Geceleme ise Trebinje'nin muhteşem büyüsünde yapılıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şimdi Balkanlar zamanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN