Türkiye'nin en iyi haber sitesi

3 bin yıllık kente doğa yolculuğu

Değirmendere Kanyonu'nu adrenalin dolu bir yolculukla geçen doğa tutkunları, 3 bin yıllık antik Mobolla Kenti'ne 18 km'lik bir yürüyüşle ulaştılar

Giriş Tarihi: 23.4.2014
Geçen hafta sonunda Muğla'da Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında Turizm Müdürlüğü ve Muğla Ticaret Odası tarafından düzenlenen doğa yürüyüşüne katıldım. Yürüyüş, mübadele dönemine kadar kentte bulunan Rumların yaşadığı tarihi Saburhane Mahallesi'nden başladı. Muğla Doğa Sporları Derneği (DOST) Başkanı Gökhan Çağlav ve tecrübeli rehberlerin eşlik ettiği, aralarında yabancı uyruklu öğrencilerin de bulunduğu yaklaşık 160 doğa tutkunu ile birlikte 3 bin yıllık tarihi geçmişe sahip, Antik Mobolla Kenti'nin kale surlarının bulunduğu alana ulaşmak için tek sıra halinde yürüyüşe başladık. İlkbahar mevsimi ile birlikte ortaya çıkan kekiklerin çevreye yaydığı güzel kokular arasından geçerek doğal güzellikleri Ihlara Vadisi ile kıyaslanan Değirmendere Kanyonu'nu yaklaşık üç saatlik bir yürüyüşle geçtik. Yürüyüş esnasında güzergah üzerindeki tarihi değirmende fotoğraf molası verdik. Antik kentin bulunduğu 1800 rakımlı zirveye ulaşmak için belirlenen güzergahta sık sık keçi çobanlarına ve onlarca keçiye rastladık.

ADRENALİN DOLU ANLAR
Antik Karia yolu üzerinde bulunan Merdiven mevkisine vardığımızda grubun bir bölümü yürüyüşün ikinci etabı engebeli ve dağlık bir arazide olduğu için Muğla'ya geri döndü. Grupta kalanlarla birlikte küçük bir şelale bulunan Merdiven mevkisinden Muğla Doğa Sporları Derneği'nin uzman rehberlerinin tuttuğu halatlar yardımıyla 1800 metre rakımlı zirveye tırmandık. Adrenalin dolu bir geçişten sonra, zirvede yaklaşık bir saatlik mola verildi. Yaklaşık iki saat süren yolculuğun ardından Antik Mobolla Kenti'nin kale surlarının bulunduğu alana ulaştık.

YAŞAM DEVAM EDİYOR
Doğa yürüyüşü yapılan güzergahın bir bölümü Karia Yürüyüş Yolu rotasında bulunuyor. Karia Yürüyüş Yolu Projesi'ni yurtiçinde ve yurtdışında tanıtımları devam ediyor. Muğla'daki Mobolla Antik Kenti, MÖ. 6. yüzyıla kadar uzanan tarihsel süreci ile ülkenin en önemli antik ören yerlerinden birisi. Yaklaşık 3 bin yıllık tarihi geçmişi olan bölgenin önemi yalnızca tarihsel kökeninden değil aynı zamanda halen yaşayan bir yerleşim olmasından kaynaklanıyor. Antik kentin hemen alt kısmında bulunan yerleşim alanlarında yaşam devam ediyor. Muğla Belediyesi'nin hazırladığı proje kapsamında Antik Mobolla Kenti'nin kale surlarının bulunduğu alana giden bir kilometrelik patika yolda ahşap basamak yapılarak yürüyüş merdiveni oluşturuldu. Mobolla kentsel, arkeolojik ve doğal SİT olma özelliklerini bir araya toplayan nadir kentlerden birisi. Bölge, halk arasında Eski Muğla olarak biliniyor.

REHBERSİZ YÜRÜYÜŞ VE KONAKLAMA
Bölgede yürüyüş yapmak isteyenler Değirmendere Kanyonu'nu rehbersiz geçebilir. Muğla Doğa Sporları Derneği Başkanı Gökhan Çağlav, "Özellikle Merdiven mevkisinden sonra rehberle devam edin" diyor. Rota üzerinde 'keçi yolu' diye tabir edilen çok sayıda patika bulunuyor. Rotada kaybolma ihtimali yok gibi bir şey. Karia Yürüyüş Yolu Projesi kapsamında güzergah boyunca işaretleme yapılmış. Yürüyüş rotası üzerinde konaklama tesisi bulunmuyor. Çadır kurmak için güzergahta en az yedi-sekiz nokta bulunuyor. Konaklama Muğla kent merkezindeki otel ve pansiyonlarda olabilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
3 bin yıllık kente doğa yolculuğu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN