Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Alahan Manastırı turizme kazandırılıyor

Giriş Tarihi: 7.5.2014 11:30 Güncelleme Tarihi: 7.5.2014 11:36

Mut Kaymakamı Mustafa Şahin, Alahan Manastırı'nda 2 yıldır süren restorasyon çalışmalarının bu yıl içinde tamamlanacağını belirtti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca UNESCO'ya Dünya Tarih Listesi'ne girmesi amacıyla başvuruda bulunulan Alahan Manastırı'nın 2 yıldır devam eden restorasyon çalışmalarının bu yıl tamamlanacağı bildirildi.Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan ayrılan ödenek ve İl Özel İdaresi tarafından 16 Kasım 2011 tarihinde yapılan ihale sonucunda ilçenin tarihi ve turistik yerlerinden birisi olan Alahan Manastırı'nın restorasyon ve çevre düzenlemesi çalışmalarında artık son rötuşları yapılıyor.


FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN!

1 milyon 497 bin 296 TL'ye malolacak restorasyon çalışmalarını yerinde inceleyen Mut Kaymakamı Mustafa Şahin, yetkililerden bilgi aldı. Şahin yaptığı açıklamada, ilçenin en önemli tarihi, kültürel ve turistik miraslarından birisi olan Alahan Manastırı'nın Kültür Turizm Bakanlığı'nca ayrılan ödenekle 2 yıldır restore edildiğini belirterek, "400-450 yılları arasında inşası bitmiş olan Alahan Manastırı uzun yıllar tahribata uğramıştı. Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu'nun talimatlarıyla restorasyona başlandı. Bu yenileme ve çevre düzenlemesi kapsamında doğu ve batı kilise duvarlarının güçlendirilmesi, eksik malzemelerin tamamlanması, derzlerin onarımı, duvar resimlerinin onarımı, doğu kiliseye koruyucu çatı yapılması, ahşap yürüyüş yolları ve çelik merdiven yapılması, kilise içi ve çevre aydınlatması, yeşil alan çalışması, otopark ve çevre düzenlemesi, bekçi kulübesi, danışma ve tuvalet yapımı, sütunlu yolun onarımı, duvar tamiratı ile kiliseler içerisindeki bezemelerin tamiratı yer alıyor. Yaklaşık 2 yıldır restorasyonu süren Alahan Manastırı, bu yıl turizme kazandırılacak" dedi.

ALAHAN MANASTIRI
Milattan sonra 440-442'de inşa edildiği tahmin edilen manastır, batı kilisesi, doğu kilisesi, kayalara oyulmuş keşiş odaları ve çevredeki mezarlardan oluşuyor. Kilise binaları Ayasofya Müzesi ile ortak mimari özellikleri taşırken, süslemesinde ustalıklı taş oymacılığı göze çarpıyor. Alahan Manastır'ının, Hz. İsa Peygamberin havarilerinden St. Paul ve yine Tarsus'ta yaşamış Hıristiyan öncülerinden Barnabas'ın Anadolu'da Hıristiyanlığı yaymak için yaptığı yolculuklar sırasında konakladıkları yerlerde yapılan mabetlerden biri olduğu belirtiliyor.
Turizm twitter
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alahan Manastırı turizme kazandırılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN