Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bütün gençler Selanik'ten geçer

Giriş Tarihi: 7.5.2014

Bu yıl Avrupa Gençlik Başkenti ilan edilen komşumuz Selanik yemekleri, tavernaları, kafeleri ve eğlence hayatıyla ziyaretçilerine her zamankinden daha iddialı bir tatil vaat ediyor

Selanik, Yunanistan'ın en gözde şehirlerinden biri... Yaklaşık 1 milyon nüfuslu bu kente İstanbul'dan ulaşım da çok kolay. Günlük uçak seferlerinin yanı sıra 600 kilometrelik İstanbul-Selanik kara yolunu tercih edenler, otobüsle sekiz saatte, otomobil ile -gümrük işlemleriyle birlikte- yaklaşık yedi saatte 'Atatürk'ün doğduğu' bu kente bu kolayca ulaşabilir. Özel otomobille gelenler, sınır kenti Aleksandrupoli (Dedeağaç), Gümülcine, İskeçe ve Kavala gibi kentlerde mola verebilir. Kavala'da zaman geçirmek isteyenler Kavalalı Mehmet Ali Paşa'nın inşa ettiği ve günümüzde otel olarak işletilen, minyatür Topkapı Sarayı'nı anımsatan İmaret'i görebilir. Yunanistan'da yaşanan ekonomik kriz, 'dostluk-filia' adı verilen İstanbul-Selanik-İstanbul günlük tren seferlerinin iptal edilmesine yol açınca, özellikle öğrencilerin ve genç turistlerin tercih ettiği bu ulaşım yolu ise ne yazık ki yeni bir talimata kadar kapandı. 2014 Avrupa Gençlik Başkenti ilan edilen Selanik özellikle mutfağı, tavernaları, eğlencesi, kafeleri ve barlarıyla ünlü. Antik Yunan, Bizans ve Osmanlı'dan kalan eserleriyle çok kültürlü bir dinamizme sahip olan bu kentte dolaşmak gerçek bir zevk. Selanik ne demek? Türkiye'deki pek çok kent ve bölge isimlerinin ne anlama geldiği hep merak edilir. Türkçede hiçbir anlamı olmayan kent isimlerinin çoğu Bizans döneminde kullanılan isimlerden gelir. Selanik'in ismi de aynen böyle... Kent, adını Büyük İskender'in kız kardeşi Thessaloniki'den alır. Büyük İskender'in babası Kral II. Filip, Antik Yunan kent devletlerini birleştirmek için verdiği savaşlarda orta Yunanistan'daki Teselya karşısındaki zaferinden sonra kızına 'Teselya zaferi' anlamına gelen Thessaloniki adını verir. Bu isim de Bizans döneminde İstanbul'dan sonra en önemli kent konumundaki bu şehre verilir. Osmanlı döneminde ise Thessaloniki adı Türkçeleştirilerek Selanik adıyla anılmaya başlar.

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER
Atatürk'ün Evi: Türkiye Konsolosluğu olarak değerlendirilen Atatürk'ün evi, Selanik'e gelen Türkler'in ilk uğradığı yer.
Tsimiski Caddesi: Selanik'in en büyük alışveriş caddesindeki mağazalarda aradığınız her şeyi bulabilir, ara sokaklardaki küçük kafelerde ayaküstü bir frape ya da espresso içebilirsiniz.
Modyano Pasajı: Aristotelous Meydanı'nın arka köşesindeki pasajın içindeki tavernalarda Yunan müziği eşliğinde Selanik'e özgü mezelerin tadına doyum olmaz.
Aristotelous Meydanı: Tsimiski Caddesi 'nin üzerindeki bu büyük meydan da lokanta ve kafeleriyle ünlü.
Ladadika: Adı Yunanca 'yağcılar' anlamına gelen bu meydan, Aristotelous Meydanı'na yürüme mesafesindedir. Eğlence merkezlerinden biri olan bu meydan da taverna, lokanta ve her çeşit müzik yapan küçük barlarıyla ünlü.
Luludadika: Yunanca 'çiçekçiler' anlamına gelen meydan da kent merkezinde. Çiçekçilerin arasında uzanan dar parke yollarına sıralanan irili ufaklı lokantaları çiroz, hamsi, midye, karides gibi küçük meze tabaklarıyla ünlü.
Athonos Meydanı: Bitpazarı ve antikacı dükkanlarının yanı sıra küçük lokantalarına da büyük ilgi var.
Krini sahil semti: Deniz kıyısındaki balık lokantaları özellikle tavsiye edilir.
Gece kulüpleri: Devasa sahneleri olan gece kulüpleri, kent merkeziyle Selanik'in Makedonya Havalimanı arasındadır. Eğlenceler gece saat 23.00'te başlar ve sabaha kadar devam eder.

YEDİKULE'DE EĞLENCE
Osmanlı döneminden itibaren yakın bir geçmişe kadar hapishane olarak kullanılan Yedikule Kalesi, Selanik'in 'yukarı şehir' olarak bilinen bölgesinde yer alıyor. Günümüzde de Türkçe adıyla anılan bu kalenin çevresindeki tavernalar da gençlerin uğrak yerleri arasında.

DENİZE HALKİDİKİ'DE GİRİLİR
Yaz aylarında tatile çıkanlar, mutlaka Halkidiki yarımadasına gitmeli. Selanik'ten otomobille bir saat uzaklıkta bulunan ve haritada üç parmak gibi görülen Halkidiki yarımadasının ilk iki parmağı olan Kassandra ile Sythonia'nın sahilleri, plajları, otelleri ve kampingleriyle kuzey Yunanistan'ın en gözde bölgelerinden biri.

SAHİLİ İZMİR'E BENZER
Selanik'in Nikis sahil yolunu, İzmir'in Kordon'una benzetmek mümkün. Bu yol, Selanik limanından başlar, Ortaçağ'da gözetleme kulesi ve dönem dönem hapishane olarak kullanılan Beyaz Kule'nin arkasına kadan devam eder. Bisiklet ve yürüyüş yolu olan bu sahil şeridi kafe, pub ve barlarıyla özellikle gençlerin buluşma noktasıdır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bütün gençler Selanik'ten geçer
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN