Fay hatlarının oluşturduğu güzellik

Bursa'nın İnegöl ile Kütahya'nın Domaniç ilçeleri arasında yer alan ve fay hatları sonucu oluşan Oylat Mağarası, sarkıt ve dikitleriyle birçok güzelliği içinde barındırıyor. Oylat Mağarası İşletme Müdürü Milli: "Ülkemizin keşfedilmemiş en güzel hazinelerinden birisi olan bu güzellikleri dünyanın görmesini isteriz"

Giriş Tarihi: 7.5.2014 14:47 Güncelleme Tarihi: 7.5.2014 14:50
Bursa'nın İnegöl ile Kütahya'nın Domaniç ilçeleri arasında yer alan ve fay hatları sonucu oluşan Oylat Mağarası, sarkıt ve dikitleriyle birçok güzelliği içinde barındırıyor.


FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN!

Türkiye'nin en büyük mağaraları arasında yer alan, 720 metre uzunluğu, 93 metre yüksekliği ve 7-8 metre de yüksekliğindeki sarkıt ve dikitleriyle hayranlık uyandıran Oylat Mağarası, birbirine bağlı iki kattan oluşuyor ve genel olarak menderesli bir profile sahip. Girişten büyük çöküntü salonuna kadar olan bölümde, dar galeriler bulunuyor.

Işıklandırılması tamamlanan mağara, turistlerin daha rahat gezebilmesi için galvanizden en tepeye kadar merdivenlerle döşenmiş. Ayrıca, mağarada bulunan yarasa sesleri mağarayı gezerken insana fantastik bir duygu yaşatıyor.

Sarkıt ve dikitlerin bir santimetresi 17 yılda oluşuyor

Oylat Mağarası İşletme Müdürü Sıtkı Milli yaptığı açıklamada, burasının fay hatlarından oluşan bir güzellik olduğunu söyledi.

Mağarada 3 fay hattının bulunduğunu belirten Milli, şunları kaydetti:

''Yaşanan depremler sonrası sular, burayı aşındırıyor. Bunun sonucunda oluşan oyuklardan su damlaları akmaya başlıyor. Bu damlar sayesinde sarkıtlar ve dikitler, ortaya çıkıyor. Bunların bir santimetresi, 17 yılda meydana geliyor. Bu mağarada 7-8 metre yüksekliğinde sarkıt ve dikitlerimiz vardır. Bu da milyonlarca sene öncesine tekabül etmektedir. Mağaramızın uzunluğu 720 metre civarında. Daha rahat gezilmesi için de galvaniz merdivenler döşenmiştir. Işıklandırması, Anıtlar Yüksek Kurulu ile birlikte hiçbir şeye zarar vermeden tertipli bir şekilde yapıldı.''

Mağaranın 5 yıl önce işletmeye açıldığını anlatan Milli, kendi girişimleriyle mağarayı turizme kazandırdıklarını vurguladı.

Tanıtım faaliyetlerine ağırlık verdikleri mağaraya Arap turistler başta olmak üzere yerli ve yabancı ziyaretçilerin ilgi gösterdiğini ifade eden Milli, "Mağaraya 22 tur şirketi gezi düzenliyor. Özellikle Arap turistleri buraya getiriyor. Hem yabancı hem de yerli turistleri burada ağırlamak isteriz. Ülkemizin keşfedilmemiş en güzel hazinelerinden birisi olan bu güzelliği dünyanın görmesini isteriz'' dedi.

Turizm twitter
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fay hatlarının oluşturduğu güzellik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN