Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Malezya'ya gitmek için sekiz güzel neden

Asya Pasifik bölgesinin tropikal yarımadası Malezya sadece doğal güzellikleri değil, kültürü, insanları ve tarihi ile de etkileyici bir ülke

Giriş Tarihi: 7.5.2014
Meltem FIratlı

İstanbul'dan kalkan uçağımız yaklaşık 10 saat sonra Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'a varıyor. Kuala Lumpur, Asya'nın en canlı ve hareketli şehirlerinden. Çok da kalabalık... Malaylar, Hintliler, Çinliler... Müslümanlar, Budistler, Hıristiyanlar.... Farklı ırkların, etnik toplulukların, dinlerin, inançların uyum içinde yaşadığını görmek hem heyecan hem de şaşkınlık verici. 10 saniyeliğine gözümü kapatıp nerede olduğumu unutmaya karar veriyorum. Gözümü tekrar açtığımda yine aynı heyecan ve şaşkınlık sürüyor. Bu ahenk, şehirde beni çarpan ilk güzellik oluyor. Bir haftalık gezimiz boyunca da bu uyumun günlük yaşama yansımalarını takip ediyor, tanıklığımı keyifle sürdürüyorum. Beni şaşkına çeviren farklılıklar onlar için yaşamın bir parçası. Bu sayede hoşgörülü olmayı, nezaketi, karşısındakine saygı duymayı iyi biliyorlar. Bize eşlik eden Malezya Turizm Bakanlığı'ndan Faysal, Müslüman ve Malay, şoförümüz Jeremy ise Budist bir Çinli. Bir hafta boyunca aralarındaki muhabbet hiç bitmiyor. İngilizce, Malayca sözcüklere Mandarin Çincesi karışıyor. Sonunda dayanamayıp bu kadar iyi anlaşmayı nasıl başardıklarını soruyorum. Faysal, farklı ırktan ve dinden olanların ilkokuldan itibaren aynı sıraları paylaştıklarını, aynı sokaklarda oynadıklarını anlatıyor. İki gün sonra Petronas Kuleleri'ni gezerken bir grup ilkokul öğrencisine rastladığımızda ne demek istediğini daha iyi anlıyorum. Kız öğrenciler aralarında şakalaşıp gülüşüyorlar. Kızların çoğu türbanlı. Bir tanesinin başı açık. Faysal, "Bak, onun başı açık. Ailesi böyle uygun görmüş. Ama isterse ileride kendi isteğiyle başını kapatabilir" diyor... Nüfusu 28 milyondan fazla olan Malezya'nın resmi dini İslam. Ülkedeki en kalabalık etnik topluluk nüfusun yüzde 50'sinden fazlasını oluşturan Malaylar. İkinci en büyük etnik grup ise yüzde 35 ile Çinliler. Çinlilerin tamamına yakını Budist. Diğer etnik toplulukların da etkisiyle zengin bir kültür ortaya çıkmış. Şehirde her yerde karşımıza çıkan 'Selamat Datang' sözcükleri 'hoşgeldiniz' anlamına geliyor. Burası gerçekten de turist dostu bir ülke. Her yerde nezaket ve güler yüzle karşılanıyorsunuz. Tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra turistlerin ilgisini çekebilecek eğlence ve aktivitelere de önem vermişler. Buraya gelmek için neden çok. İşte onlardan birkaçı

Petronas Kuleleri ve KL Kulesi
Kuala Lumpur'da yer alan dünyanın en yüksek ikiz yapısı ve beşinci en yüksek gökdeleni Petronas İkiz Kuleleri, tam 451.9 metre yüksekliğinde. Ülkenin simgeleri arasında gösterilen kulenin en tepesine çıkmak mümkün. Görevli eşliğinde asansöre binip önce 41. kattaki iki kuleyi birbirine bağlayan Skybridge'e, oradan da 86. kata çıkıyoruz. Manzara nefes kesici. Ama kulelerin fotoğrafını çekmek istiyorsanız, havanın kararmasını bekleyin. Kulelerin ışıklandırılmış hali çok daha etkileyici. Kuala Lumpur Kulesi ise Bukit Nanas Orman Koruma alanı içinde yer alıyor. 421 metre yüksekliğindeki kuleden şehri 360 derece izliyoruz. Kuledeki döner restoran Atmosfer 360'da keyifli bir öğle yemeği yiyebilirsiniz.

Putrajaya'da ikonik köprüler
Malezya'nın idari başkenti, Kuala Lumpur'a araçla yarım saat uzaklıktaki Putrajaya. Yaklaşık 20 yıllık bir şehir burası. Yanlış duymadınız, evet 20 yıllık. Daha önce hurma ve kauçuk ağaçları ve çiftlik evlerinin bulunduğu bölge Kuala Lumpur'daki trafik ve kalabalık yüzünden devlet binalarının başka bir yere taşınması fikrinden doğmuş. Bu akıllı yeşil şehirde göz alıcı mimari stiller dikkat çekiyor. Putrajaya'yı birbirine bağlayan köprüler ise Paris, Melbourne gibi farklı şehirlerdeki ikonik köprüler örnek alınarak inşa edilmiş. Pembe kubbeleri ve gül işlemeli granit yapısıyla 15 bin kişilik Putra Camii ise şehrin en önemli noktalarından. 45 dakika süren göl gezisi sayesinde tüm yapıları ayrıntılarıyla görme fırsatı buluyoruz.

Hint ve Çin tapınakları
Malezya'da inancınıza uygun ibadet etme özgürlüğünüz var. Önce bir Çin tapınağına gidiyoruz. Altın çatılı rölyefleri ve fenerleriyle büyüleyici bir yer, Thean Hou Tapınağı. Akşamları fenerler yandığında daha da etkileyici bir atmosfere bürünüyor. İçeride ana tanrı Thean Hou'nun da aralarında bulunduğu üç tanrının heykelleri yer alıyor. Tapınak alanı içinde Çin zodyakının 12 hayvanının heykelleri de var. Adak adayanlar, dua edenler... Bağış yapanların adı küçük kağıtlara yazılıp özel bölümde sergileniyor. Selangor eyaletindeki Batu Mağaraları ise antik Hindu tapınağına evsahipliği yapıyor. Tapınağa 272 merdiven çıkılarak ulaşılıyor. Yol boyunca size maymunlar eşlik ediyor. Merdivenlerin başında ise gelenleri 43 metrelik dev Lord Murugan heykeli karşılıyor. Merdivenleri çıkmadan önce bir Hindu ayini izliyorum. Budist rahip sanskritçe dualar okurken onu dinlemeye gelenler yere oturup çember oluşturuyor. Rengarenk taze çiçekler, geleneksel çalgılar ayinin birer parçası. Ve elbette tütsüler... Budist rahibin sesi uzun süre kulaklarımdan gitmiyor.

ARKADAŞINA GÖNDER
Malezya'ya gitmek için sekiz güzel neden
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN