Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Arap Düzü Doğa Parkı turizme kazandırıldı

Giriş Tarihi: 14.5.2014 10:44

Rize'nin Güneysu ilçesine bağlı Handüzü Yaylası yolu üzerinde yapılan Arap Düzü Doğa Parkı, bölge turizminin hizmetine açılacak

Rize'nin Güneysu ilçesine bağlı Handüzü Yaylası yolu üzerinde, Doğa Karadeniz Kalkınma Ajansının (DOKA) desteği ile Güneysu Kaymakamlığınca oluşturulan Arap Düzü Doğa Parkı, bölge turizminin hizmetine açılacak.

Kıbledağı köyü sınırlarında bin 800 rakımda bulunan Arap Düzü Doğa Parkı, 106 hektar alan üzerinde kuruldu. Parkın içinde 800 metre yürüyüş parkuru, 200 metre basamaklı yürüyüş parkuru, asma ve ahşap köprüler, dinlenme ve seyir terasları, şelale izleme alanı, serander ve tarihi çeşme bulunuyor.

Güneysu Kaymakamı Gökmen Çiçek, gazetecilere yaptığı açıklamada, yüzde 95'i tamamlanan Arap Düzü Doğa Parkının yerli ve yabancı turistlerin yürüyüş ve piknik yapacakları alan olarak tasarlandığını belirterek, "Son yıllarda bölgemiz özellikle Orta Doğu ülkelerinden önemli sayıda misafiri ağırlamaya başladı. Arap turistler Güneysu'yu, Başbakanımızın kenti oluşu dolayısıyla ziyaret etmek istiyor. Misafirlerimizi bundan sonra bu güzel mekanda ağırlama imkanı bulacağız" dedi.

Turizm twitter

Çiçek, Saray Bosna'da 1753 yılında yapılan Başçarşı Kardeşlik Çeşmesinin benzerini yaptırdıklarını parkı yaklaşık 8 ayda 1 milyon lira harcamayla oluşturduklarını ifade etti. İlçeyi turizm merkezi yapmayı amaçladıklarını vurgulayan Çiçek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kıble Dağı'ndan sonra Arap Düzü Doğa Parkının ilçemizde olması bizim için önemli. Park ilçemize 15, il merkezine 20 dakika mesafede. Arap Düzü Şelalesi de bölgemize değer katacak özelliktedir. Şelaleyi herkesin görmesini istiyoruz. Şelalemizin etrafında seyir teraslarımız var. Teraslarda, misafirler için çay içebilecekleri alanlar oluşturduk."

"Arap Düzü" adının nereden geldiğine dair tarihsel veriye sahip olmadıklarını vurgulayan Çiçek, "Yaşlı insanlarımızın bahsettiğine göre eskiden buradan Arap ülkelerine giden kervanlar geçermiş. Kervanlar da bu alanda konaklayıp dinlenirmiş. Bölgenin isminin buradan geldiğini düşünüyoruz" diye konuştu.

Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı kente geldiğinde parka davet edeceklerini de belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Arap Düzü Doğa Parkı turizme kazandırıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN