Türkiye'nin en iyi haber sitesi

En güzel yürüyüş rotaları

Dünyanın dört bir yanından bu yürüyüş rotaları, sizi araçla ulaşamayacağınız harika noktalara götürüyor

Giriş Tarihi: 14.5.2014
LİKYA YOLU, 30 GÜN
Fethiye'den Antalya'ya uzanan Likya Yolu, dağ ve deniz manzaralarını buluşturan orta zorluktaki parkuruyla, dünyanın en iyi uzun mesafe yürüyüş yollarından biri. Parkur üzerinde, karşınıza harikulade Gelidonya Feneri gibi manzaralar çıkacak. Likya Yolu'nun birinci bölümünde Uzunyurt (Faralya) köyü, Dodurga köyü, Sdyma, Pınara, Letoon ve Xanthos antik kentleri ile ince kumlarıyla meşhur Patara var. İkinci bölümünde ise Antiphellos, Apollonia, Simena, Myra, Limyra, Rhodiapolis, Gagai, Melanippe, Gelidonia, Edrassa, Olympos, Chimaera (Çıralı) ve Phaselis sizi karşılıyor.

TRANSKAÇKAR, 7 GÜN
Doğu Karadeniz'in Kaçkarlar dağ silsilesinin kuzeyinden güneyine ilerleyen yürüyüş rotası üzerinde; Ayder Yaylası, Fırtına Vadisi, Zil Kale, Ortan Köyü, Konaklar Mahallesi, Dilberdüzü, Deniz Gölü, Kaçkar Dağı zirvesi, Karadeniz Gölü, Naletleme Geçidi, Çaymakçur Yaylası ile daha birçok irili ufaklı vadi ve yayla bulunuyor. Yaklaşık 4 bin metrelik Kaçkar Dağı, buzul aşındırmasının görüldüğü nadir yerlerden biri. Bunun yanı sıra hem yırtıcı kuşların göç yolunda bulunması, hem de zengin faunası ve florası sayesinde görülecek birçok güzellik sunuyor. Bölgede 2 bin 500 civarında bitki çeşidi bulunuyor, bu bitkilerden 150 kadarı ise sadece bu bölgede bulunan endemik türler.

EVEREST KAMPI'NA YÜRÜYÜŞ, NEPAL, 16 GÜN
Yeryüzünün en yüksek dağı Everest, kolay lokma değil, ancak son derece heyecan verici. Her şeyden önce muhteşem bir dağ manzarasının sizi beklediğini söylemeliyiz. 5 bin 400 metre yüksekliğindeki kamp, yılın hemen her döneminde dünyanın dört bir yanından gelen maceracılar, fotoğrafçılar, sporcular, hatta aileler ile dolu oluyor. Nepal'in bu gözde noktasında yürüyüş için en iyi zaman, mart başından mayıs ortasına ve eylülden kasım ortasına kadar olan 2.5 aylık dönemler.

Kalalau Trail, Hawaii, 3-5 gün
Hawaii adalarından Kauai'deki Kalalau Trail, muhteşem doğasıyla nefes kesen bir yürüyüş rotası. Okyanusun 1220 metre yükseğine çıkan kayalıklarda yürümek bir keyif olduğu kadar heyecan verici bir macera da. Tepenize kayalar düşebilir, çamura saplanabilirsiniz, yağmura yakalanabilirsiniz ya da aniden bastıran bir selle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu rotada yürürken Kauai'nin cennet köşesi Na Pali Sahili'ni de göreceksiniz. Görsel bir şölen sunan bu vahşi doğa yolu, kıvrılarak 18 kilometre boyunca uzanıyor ve yolda karşınıza şelaleler, yemyeşil vahşi bir bitki örtüsü, kaygan eğimler ve daracık zigzaglı yollar çıkıyor.

GRİNDELWALD, İSVİÇRE, 2-3 GÜN
Kışın kayak cenneti, yazınsa muhteşem bir yürüyüş rotası olan Grindelwald, Jungfrau bölgesinde yer alıyor. Geniş ve açık bir vadi olan Grindelwald, her iki yakasında da orta derece zorlukta yürüyüş rotaları sunuyor. Tecrübeli yürüyüşçüler için daha zorlu parkurlar da mevcut elbette. Eiger masiflerinin eteğindeki rotalardan Alplerin ünlü noktası Kleine Scheidegg'e yürümenizi tavsiye ederiz. Ne kadar yükseğe çıkarsanız Silberhorn'u o kadar güzel görebileceksiniz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En güzel yürüyüş rotaları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN