Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye'de otantik turlar

Giriş Tarihi: 21.5.2014 10:41

Bir turizm acentesi, kültür ve lezzet turlarında misafirlerine inci kefalinin yolculuğu ile uğur böceklerinin yaza uyanışını izletecek.

Bir turizm acentesi, hazırladığı kültür ve lezzet seyahatlerinde konuklarına, inci kefalinin her yıl ilkbaharda yumurtalarını tatlı su yataklarına bırakmak için çıktığı yolculuk ile uğur böceklerinin yaza uyanışını izletecek.

Konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre, FSH Turizm Girişimi Gezgin Damaklar Seyahat Acentesi, yurt içinde tadımlık, doyumluk, tematik, bayramlık, gündelik, yurt dışında ise yakın ve uzak diyarlarla yaşlı kıta konseptiyle bir yıldır dünyayı Türkiye'ye, Türkiye'yi dünyaya taşıyarak, alternatif bir turizm anlayışını hayata geçirdi.

Türkiye tanıtımını farklı bir anlayışla sunan acentenin turlarına sadece 20 kişi katılabiliyor.

Geçen yıl Alaçatı Ot Festivali ile ilk organizasyonunu gerçekleştiren, Hz. Mevlana Şeb-i Arus haftasında gezginleri Konya'nın mistik ve kültürel lezzetleriyle buluşturan turizm şirketi, 17-19 Mayıs'ta da Malatya, Kemaliye, Divriği ve Elazığ'ı içine alan tur düzenledi.

Van'da inci kefalinin göçü izlenecek


Turizm acentesinin tematik olan ve 6-8 Haziran'da Van, Erciş, Akdamar güzergahında yapılacak turunda, inci kefali yolculuğunun finali yerinde izlenecek. Dünyada sadece Van Gölü'nün tuzlu ve sodalı suyunda yaşayan tek balık türü olan inci kefali, her yıl ilkbaharda yumurtalarını tatlı su yataklarına bırakmak için kutsal yolculuğa çıkıyor.

Acentenin hazirandaki ikinci etkinliği, Kahramanmaraş ve Gaziantep'i de içine alan belgesel gezi niteliği taşıyor. Gezide, senenin sadece bir günü Büyüksır Köyü Uludaz Tepesi'nde gerçekleşen, uğur böceklerinin yaza uyanışı olarak bilinen "Uğur böceklerinin seremonisi" seyredilecek. 20-22 Haziran'da 3 gün 2 gece sürecek gezide gezginler, bölgedeki kültürel değerlerle tanışırken, yöresel yemeklerden tadacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen acentenin kurucu ortağı Ferzan Kırhan, gerçekleştirmeye çalıştıkları turizm konseptinin dünyada bir ilk olduğunu bildirdi.

Bunun, Türkiye'nin yurt içi ve dışında en iyi şekilde tanıtılması adına önemli bir adım olduğunu, bu konuda manevi destekler aldıklarını belirten Kırhan, Türkiye'nin her yönüyle zengin bir kültüre sahip olduğunu kaydetti.

Genel Müdür Süha Alnıtemiz ise prensiplerine sonuna kadar bağlı olduklarını belirterek, "Bu kadar farklı kültürel ve damak lezzetlerinin yaşandığı lüks segmentteki gezilerimiz hayal edilemeyecek kadar düşük fiyata yapılabiliyor. Tur için tarihi belirlediğimizde 4 kişi bile olsa geziyi başlatıyoruz" ifadelerini kullandı.
Turizm twitter
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'de otantik turlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN