Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Selimiye Camisi'nin çevresi düzenlenecek

Edirne Belediye Başkanı Gürkan: ''Hem o bölgeyi hem de Selimiye'yi o kötü görüntüden kurtarmak istiyoruz. Çünkü oradaki dağınık görüntü Edirne'ye ve Selimiye'ye yakışan bir görüntü değil''

Giriş Tarihi: 22.5.2014 11:22
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Selimiye Camisinin çevresinin düzenleneceğini söyledi.

Gürkan, belediyede düzenlediği basın toplantısında, Selimiye'nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde girmesinin ardından belediye tarafından çevresinin düzenlenmesine ilişkin bir proje yarışması düzenlendiğini anımsattı.

Yarışmanın ardından birinci olan projenin uygulamaya geçmediğini belirten Gürkan, şöyle konuştu:

"Anıtlar Kurulu ile belediye arasında anlaşmazlık çıktı. Bunun sonucunda caminin bulunduğu meydana sondaj kazısı yapıldı. Gidip Anıtlar Kurulu'nu ziyaret ettim. Kurul üyeleriyle konuyu görüşüp tartıştık. Şu anda prensip olarak bir uzlaşmaya vardık. Oradaki Yemişkapanı Hanı'nın sağlam olan dükkanlarının onarımını yapacağız. Selimiye'nin bahçesinin alan yönetimi kapsamında düzenlenmesini başlatıyoruz. Hem o bölgeyi hemde Selimiye'yi o kötü görüntüden kurtarmak istiyoruz. Çünkü oradaki dağınık görüntü Edirne'ye ve Selimiye'ye yakışan bir görüntü değildir.''

"Edirne'ye 500 bin civarında turist geliyor"

Gürkan, geçen yıl Edirne'ye 500 bin civarında turistin geldiğini, kente 3 milyon turist geldiği şeklindeki şehir efsanesinin doğru olmadığını söyledi.

Gelen turistler arasında en büyük grubu inanç turizmi için gelen yerli turistlerin oluşturduğunu ancak bu turistlerin de kente istenilen düzeyde katkı sağlayamadığını belirten Gürkan, "Demek ki, bu bağlamda almamız gereken çok mesafe var. Edirne'nin en önemli konularından birisi turizm ise ve turizm her sektörü etkileyen bir dinamikse o zaman bununla ancak bir master plan bağlamında hazırlık yapabiliriz. Onun çalışmalarını başlattık" diye konuştu.

Belediyenin borçlarına da değinen Gürkan, belediyeyi devraldıklarında vadesi geçmiş borç miktarının yaklaşık 61 milyon lira olduğunu, borcun ödenmesi konusunda ilgili kişilerle gerekli görüşmeleri yaptıklarını kaydetti.

Turizm twitter

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Selimiye Camisi'nin çevresi düzenlenecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN