Babadağ'da tandem uçuşları başlıyor

Fethiye'deki Babadağ'da yeni Ticari Tandem Sertifikası (T2) alan pilotların yeterli tecrübeye sahip olmadıkları için yamaç paraşütü kazalarını artıracağını ve kapasitenin aşılacağını ileri sürerek uçuşları durduran pilotlar, taleplerinin yerine getirlmesiyle uçuşları yarın başlatacak.

Giriş Tarihi: 23.5.2014 11:20
Fethiye'deki Babadağ'da yeni Ticari Tandem Sertifikası (T2) alan pilotların yeterli tecrübeye sahip olmadıkları için yamaç paraşütü kazalarını artıracağını ve kapasitenin aşılacağını ileri sürerek tandem (ikili) uçuşları durduran pilotlar, taleplerinin yerine getirlmesiyle uçuşları yarın başlatacak.

Sorunlara tepki göstermek amacıyla Ölüdeniz'deki yamaç paraşütü firmalarında görev yapan 155 pilot, tandem (ikili) uçuş yapmama kararı aldı. Taleplerinin yerine getirilmesi için Fethiye Kaymakamlığı'ndan randevu talep eden pilotlar, Kaymakam Ekrem Çalık, THK Fethiye Şube Başkanı Mustafa Özkaya, Ölüdeniz Yamaç Paraşütü Pilot Kooperatifi Başkanı Celal Yıldız ile turizm sektörü temsilcilerinin katıldığı toplantıda görüş alışverişinde bulundu.

Ölüdeniz Yamaç Paraşütü Pilot Kooperatifi Başkanı Celal Yıldız, toplantının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Kaymakam Çalık ile bölgedeki mevcut kapasitenin yeni T2 belgesi alan pilotlarla aşıldığını ve bu pilotların yeterli tecrübeye sahip olmadığını paylaştıklarını söyledi.

Yeni gelen pilotların intibak eğitimi yapılmasını istediklerini belirten Yıldız, alınan karar doğrultusunda yeni belge alan pilotların teknik kurul tarafından 50 uçuşa tabi tutulacağını, aralarında tecrübeli görülen pilotların bölgenin kapasitesi oranında bünyelerine alınacağını ifade etti.

Yıldız, kooperatiflerine bağlı çalışan 155 pilot olduğuna dikkati çekerek, "Bu yıl THK'dan çok fazla T2 belgesi alan oldu. Yeni belge alan arkadaşların hemen hemen hepsi bu bölgeye geldi. Ölüdeniz bölgesi her pilotun uçmak istediği bir yer. Herkes burada uçmak istiyor ama bölgenin de bir kapasitesi var. Kapasite aşıldığında ortaya çıkan çok büyük riskler var. Bu riskler ölümcül olabilir. Biz kooperatifimizin bünyesinde uçan pilotlara kefiliz. 3 yıldır sıfır kaza, sıfır ölüm oldu. Bu çok önemli bir başarıdır" dedi.

Başarıyı devam ettirmek istediklerini ifade eden Yıldız, amaçlarının bölgeye pilot girmesini engellemek değil, bölgedeki uçuşların sağlıklı ve güvenli olmasını sağlamak olduğunu vurguladı.

Yıldız, Ölüdeniz'i yamaç paraşütünde dünya markası yapmaya çalıştıklarını, Babadağ'ın son yıllarda dünyada en fazla uçuş artışının yaşandığı yerlerin başında geldiğini dile getirdi.

Amaçlarının yamaç paraşütü sporunu geliştirmek ve eksiklikleri gidermek olduğunu kaydeden Yıldız, güvenli bir şekilde uçuşların devamını sağlamak için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

Yıldız, Babadağ'da dün durdurdukları tandem uçuşlarına, yarından itibaren başlayacaklarını sözlerine ekledi.
Turizm twitter
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Babadağ'da tandem uçuşları başlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN