Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şifayı çamur banyosunda buldular

Giriş Tarihi: 26.5.2014 11:58

Yerli ve yabancı turistler hastalıklarından kurtulmak, güzelleşmek için çamura giriyor.

Romatizma, siyatik, kireçlenme cilt hastalıkları, mantar, kaşıntı, kadın hastalıkları, damar sertliği, tansiyon, gibi hastalıklara şifa olduğu inancıyla yerli ve yabancı turistlere hizmet veren Ortaca ilçesindeki çamur banyosu, şifa arayan turistlerin ilgisini çekiyor.

Dalyan Mahallesi'nden kalkan tur tekneleriyle yaklaşık bir saatlik yolculuğun ardından çamur banyolarına ulaşan yerli ve yabancı turistler, hem eğleniyor hem de hastalıklarına şifa arıyor.

Turizm sezonunun başlamasıyla İngiltere, Hollanda, Almanya ve Rusya'dan bölgeye gelen turistler, çamur banyolarında hareketliliğe neden oldu. Ziyaretçiler, çamur banyosuna girdikten sonra vücutlarındaki çamurun kuruması ve ciltlerinin gerilmesi için güneşin altında uzun süre bekliyor. Daha sonra duş alan turistler, kaplıca havuzlarında sıcak suya giriyor.

Antik dönemde hastane olarak kullanılmış


Tur rehberi Serdar Selçuk Işık yaptığı açıklamada, Dalyan'ın çamur banyosuyla ünlü bir yer olduğunu söyledi.

Dalyan'ın tarihte de çok önemli bir yere sahip olduğunu anlatan Işık, "Sultaniye çamur banyolarına baktığımız zaman antik dönemde bir hastane olarak kullanıldığını biliyoruz. Çok eski dönemlerden bu zamana kadar çamur buradaki insanlara sağlık getirmiş. Çamurun ve suyun içerisindeki kükürt cilde fayda sağlıyor. Bu sebeple insanlar burayı binlerce yıldır kullanmış. Bugün de biz turistleri bir etkinlik olarak buraya getiriyoruz" dedi.

Işık, çamurun faydalarının yanı sıra turistler için büyük bir eğlence kaynağı olduğunu ifade etti.

Daha önce Türkiye'ye hiç gelmediğini belirten İngiliz Robb Sargent, şunları kaydetti:

"Buraya ilk defa geliyorum. Çamura ilk girdiğimde vücudumuzun değişmeye başladığını hissettik. Faydası olduğunu düşünüyoruz. Buraya tekrar gelmeyi düşünüyorum. Güzel bir hava yakalarsam bunu tekrar tecrübe etmek isterim."

İngiltere'nin Manchester şehrinden geldiğini dile getiren Venni Holland ise ülkesinde böyle bir aktivite olmadığını, bunu tecrübe etmek için tura katıldığını belirtti.

Esnaf sezondan umutlu


Dalyan Tekne Kooperatifi Başkanı Atilla Gültekin, sezon başı olmasına rağmen yabancı turist sayısında geçen yıla göre yüzde 15 artış olduğunu dile getirdi.

Günde yaklaşık 70 teknenin sefere çıktığına işaret eden Gültekin, şöyle konuştu:

"Bu müşterilerin yüzde 95'ine yakını çamur banyolarını ziyaret ediyor. Çamur banyoları, güzelleşmek, cilt bakımı için tercih ediliyor. Ayrıca bu çamur banyolarında yer altından çıkan doğal sıcak sularımız var. Bu da dünyada radyon bakımından birinci sırada olan kaplıcalarımız. Onun için yabancı turistler özellikle bu bölgedeki çamur banyolarını tercih ediyor."

Gültekin, çamur banyolarından faydalanan turistlerin, kral mezarlarında fotoğraf çekme, Kaunos antik şehri ve İztuzu plajını görme fırsatı bulduklarını ve Dalyan'dan mutlu ayrıldıklarını söyledi.

"Dalyan çamur banyoları"


Klorür, sodyum, hidrojen sülfür, florür ve radyoaktif radon gazı içeren 39 derece sıcaklıktaki kükürtlü sularla oluşturulan çamur banyolarının romatizma, siyatik, kireçlenme, cilt hastalıkları, mantar, mayasıl, kaşıntı, kadın hastalıkları, damar sertliği, tansiyon, böbrek taşı gibi bazı hastalıklara iyi geldiği ifade ediliyor.
Turizm twitter
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şifayı çamur banyosunda buldular
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN