Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ayvalık, yat üretiminde de iddialı

Kuzey Ege'de yaz turizminin en yoğun bölgelerinden Ayvalık'ta, fiyatı milyon lirayı aşan yatlar imal ediliyor.

Giriş Tarihi: 28.5.2014 13:46
Kuzey Ege'nin önemli turizm merkezlerinden Ayvalık ilçesinde üretilen yatların fiyatları, 60 bin liradan başlayıp İstanbul Boğazı'ndaki lüks yalılarla yarışabilecek ölçüde 2 milyon liraya kadar çıkabiliyor.

İlçede bir firmanın işletme ve teknik müdürlüğünü yapan Gemi İnşa Mühendisi Abidin Sadan, AA muhabirine, yılda 3-4 yat ürettiklerini, bunun yanında yüzlerce teknenin bakım ve onarımıyla uğraştıklarını söyledi.

Boyları 8 ila 40 metre arasında değişen yat ve motoryat imal ettiklerini belirten Sadan, genelde ahşap, kısmen de sac tekne yaptıkları bilgisini verdi.

Tekne fiyatlarının, kullanılan malzemenin kalitesi ve miktarına göre değiştiğini anlatan Sadan, şöyle devam etti:

"Burada imal ettiğimiz ahşap teknenin fiyatları 60 bin liradan başlıyor. Teknelerin fiyatının bitmiş haliyle üst sınırı yok. Bazı teknelerin fiyatı 1,5-2 milyon lirayı dahi buluyor. Boğazdaki yalıların fiyatlarıyla yarışacak tekneler imal ediyoruz. Tam donanımlı ve seçilen ürünler kaliteli olursa haliyle fiyat da yükseliyor. Teknelerimizi, 'bir fuarda yarışabilir' düşüncesiyle imal etmiyoruz ancak birçok fuarda yarışabilecek kalitede üretimimiz var. Bu yönden bölgemizde gerekli olan hizmeti vermeye çalışıyoruz ve eksikliği gideriyoruz."

Sadan, yaklaşık 27 yıldır gemicilik sektöründe hizmet verdiklerini dile getirdi. Bu işe başladıklarında Ayvalık'ta Liman Başkanlığına kayıtlı, çoğu 5-6 metre boyunda sandal olan 220 tekne bulunduğunu aktaran Sadan, "Bunların önemli çoğunluğu da motorsuzdu. Şu anda ise 3 bin tekneyi buldu. Bu teknelerin çoğu da sürat teknesi veya belli amaçla ticari faaliyet gösteren yani hizmet sektöründe olan teknelerdir. Bu da denizin daha iyi kullanıldığını ve insanlarımızın denizden daha fazla faydalandığını gösteriyor" diye konuştu.

Ticari yat işletmecisi Kartal Kozak da bir teknesinin Cunda (Ali Bey) Adası'nda çalıştığını ve ikinci teknesini yaptırdığını ifade ederek, Ayvalık'ta yatla gezinti sektörünün geliştiğini bildirdi.

Gemi ustası Erdoğan Türcan, tekne ustalığının çok özen ve dikkat istediğini kaydederek, kesinlikle en ufak hatayı bile kaldıramayacak bir iş kolu olduğunu belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ayvalık, yat üretiminde de iddialı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN