Didim sahillerinde fayton sefası

Giriş Tarihi: 2.6.2014 16:00

Sahilde fayton gezisi turistlerden ilgi görüyor.

Aydın'ın Didim ilçesinde sahil bölgelerinde düzenlenen fayton gezileri, yerli ve yabancı turistlerden yoğun ilgi görüyor.
Didim'in Altınkum sahillerinde fayton turuyla nostaljik bir geleneği sürdüren Ali Çalış atadan miras kalan fayton geleneğini yaşatmaya çalıştığını belirtti. Didim'in Altınkım sahillerinde turlayarak yerli ve yabancı turistleri gezdirdiğini söyleyen Çalış, faytonculuk yaparak geçimini sağlamaya çalıştığını ifade etti.

Didim de turizm sezonun 01 Mayıs 2014'te açıldığını belirten Ali Çalış, faytonculuk ilçede bir gelenek haline geldiğini ve her yıl yeni taylar yetiştirildiğini söyledi. Bir atın günlük 3 kilogram arpa ve 4 kilogram saman tükettiğini kaydeden Çalış, atların trafik ortamın da hareketlerinin kontrollü yapılması için günlük olarak gerek trafiğin yoğun olmadığı alanlarda ve boş tarlalarda eğitimlerini itina ile yapıldığını ifade etti. Babadan kalan bir meslek ve tek geçim kaynağının faytonculuk olduğunu bildiren Çalış, fayton ile sahil turunun 35 TL karşılığında gerçekleştirildiğin sözlerine ekledi.
Turizm twitter
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Didim sahillerinde fayton sefası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN