Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İlim, irfan ve huzur şehri Oxford

Giriş Tarihi: 4.6.2014

Seyahat denince akla hep metropoller gelir. Oysa büyük şehrin karmaşasına ara vermek birkaç saatlik yolculuğa bakar. Oxford şehri de öyle. Londra karmaşasından sıkıldıysanız, günübirlik bir kaçamak şansınız varsa, öğrenci kenti Oxford'u mutlaka ziyaret edin

İngiltere'nin başkenti Londra anlatılmaz yaşanır... Ama kalkıp ta buralardan Londra'ya kadar gitmişseniz, bir tek bu metropolle yetinmeyebilirsiniz... Londra'ya yakın mesafede, İngiliz tarzını daha çok hissedebileceğiniz, şehrin dışında hayatın akışını deneyimleyebileceğiniz alternatifler var. Ama bu alternatifler arasında Oxford şehrinin yeri ayrı... Dünyanın dört bir yanından gelen öğrencilerin varlığıyla oldukça kozmopolit bir yapıya sahip olan Oxford'un yaklaşık nüfusu 140 bin. Tarihi 8. yüzyıla kadar uzanan şehir, Oxford Üniversitesi'nin tarihi ve görkemli kolejleri, mimarisi ve kültürel geçmişiyle turistler için de bir cazibe merkezi. Ama İngiltere'nin bu küçük üniversitesi şehri sadece öğrenci kenti olarak anılamayacak kadar güzel ve yaşanılası... Oxford'a girer girmez insanın hissettiği en birincil his, huzur... Sokaklarda bisikletli gençler, az ve öz araba, sakinlik yüklü bu şehre Londra'dan bir buçuk saatlik araba yolculuğuyla ulaşmak mümkün. Trenle gitmek de keyifli bir alternatif olabilir. Londra-Oxford arası tren bileti fiyatları 20 pound ile 30 pound arasında değişiyor. Gelelim bu huzur ve irfan yuvasında yapılacaklara:
1- Oxford'ta gezilecek yerler listesinde akla ilk gelen yer tabii ki Oxford Üniversitesi. Oxford Üniversitesi şehrin birçok yerine dağılmış olan 39 farklı kolejden oluşuyor. Her kolej apayrı bir tarih ve mimari harikası. Sınav dönemleri dışında, 10:00'dan 16:00'ya kadar turistlere de açık olan kolejlere girilebiliyor. Öğrencilerin kaldığı evlerden, öğretim görevlilerin odalarına, üniversite yönetiminin bulunduğu yerlerden kütüphanelere kadar birçok yeri gezebiliyorsunuz.
2- Üniversite gezisinin ardından, Oxford şehrinin merkezinde, mağazaların ve restoranların yer aldığı trafiğe kapalı Cornmarket Street'te bir tur atabilirsiniz. Cornmarket Street üzerinde bulunan Clarendon Centre, Oxford'un en büyük alışveriş merkezi ve içinde dünyaca ünlü markalar yer alıyor. Queen Street de alışveriş ve yeme-içme için alternatiflerden biri.
3- Carfax Kulesi de, Oxford'da görülmesi gereken yerler arasında. Oxford'un tam merkezinde yer alan bu kuleye kişi başı 2.5 pound vererek girip, dar ve dik merdivenlerini tırmanarak şehrin manzarasına hakim olabilirsiniz. Carfax Kulesi'ne gezinizin başlangıcında çıkıp gözlem yaparsanız, gezeceğiniz yerleri yukardan tespit etme şansınız olabilir.
4- Oxford'un ana caddelerinden birisi de High Street. High Street boyunca yürüyerek Oxford içinde akan nehrin kıyısına ulaşmak mümkün. Cherwell Nehri üzerinde gondol veya kayıklarla nehir turu yapabilirsiniz. Ya da yürüyerek nehrin kenarında dolaşmanız mümkün.
5- Blackwells Kitabevi, Oxford'da turist çeken çok popüler bir yer. Blackwells Kitabevi tüm Avrupa'nın en geniş satış salonuna sahip.
6- Harry Potter filminin de çekildiği yer olan Oxford'da, filmle ilgili yerleri gezmek için bir tur satın alabilirsiniz. Tur uzun sürer diyorsanız, Alice Harikalar Diyarında'nın ve Harry Potter'deki Hogwarts Hall'un doğum yeri olarak görülen Christ Kilisesi'ni görmeniz yeter.
7- Oxford Kalesi, Oxford Müzesi, Modern Art Oxford, Bodleian Kütüphanesi ve Oxford Botanik Bahçeleri'ni de gezilecekler listesine mutlaka alın.
8- Bir öğrenci kenti olduğu için Oxford hareketli bir gece hayatına da sahip. Radiohead ve Supergrass gibi ünlü grupların ilk kez sahne aldığı yer olan Oxford, canlı müzik için her zaman alternatifler barındıran bir yer.

Ne zaman gidilir?
Nisan ayının sonlarından eylül başına kadar Oxford şehrine giderseniz, hem soğuk havadan korunmuş olursunuz, hem de nehrin keyfini sürebilirsiniz.

Nasıl gidilir?
British Airways veya Türk Havayolları direk uçuşuyla Londra'ya gidip, kara veya tren yoluyla bir buçuk saatte Oxford'a ulaşabilirsiniz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlim, irfan ve huzur şehri Oxford
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN